Uncategorized

“Ziemas piezīmes”. Elmāra Orniņa gleznas Talsu muzejā

Neticami, gads ir tikko kā iesācies, ziema vēl nav beigusies, bet Elmārs Orniņš, mūsu brīnumbērns, atved uz muzeju četrpadsmit šinī gadā datētas un, tātad, nav šaubu, arī pāris mēnešos tapušas bildes. No pagājušā vai aizpagājušā gada ir tikai 2022. gadā pabeigtais, jau labi zināmais “Pilsētas laukums” ( ar atpazīstamo, “rozavīgā” vasaras vakara noskaņā gleznoto Talsu pilsētas Ezera laukumu).

Šī gada februāra sākumā Elmārs Orniņš kļuva 65 gadus vecs. Pēc 1981. gadā pabeigtās Rīgas Politehniskā institūta Arhitektūras fakultātes vairāk kā četrdesmit gadus viņš ir praktizējošs arhi tekts Rīgas apkārtnē, bet, šķiet, 2017. gadā viņš sāka gleznot. Sāka ar uzcītīgu dabas studēšanu, bet visai ātri saprata, ka tas varētu pārāk ievilkties. Mazliet pamācījās pie Andra Vītola krāsu špahtelēšanas māku, sapirkās krāsas un audeklus, Rijnieku šķūņaugšā tapa darbnīca. Un lūk, Talsu Krūmu mākslas grupai klāt jauns biedrs. Brīva, eleganta  un atraisīta glezniecība, skaisti komponētas krāsas. Elmārs ātri panāca gan špahteles, gan otas veiklību, arī līnijas un skrāpējumu, tecējumu un citu elementu pielietojumu īstajā vietā un laikā. Gribas šo pēkšņo izrāvienu draudzīgi saukt gandrīz vai par raķetes lidojumu, kurš nu kļuvis vadāms un prognozējams, jo klāt ir lielā varēšana. Arhitekta studijās ir iegūta telpiskā domāšana, kura nepieciešama,  komponējot gleznas virsmu. Elmārs nebaidās no asiem stūriem un līnijām, daudziem logiem un citiem grūti gleznojamiem elementiem, jo kādreiz taču arhitektūras projektu planšetes tapa bez datora, rasējot, rasējot un vēlreiz rasējot pareizos leņķos, pašās beigās viegli varbūt šo-to iekrāsojot ar akvareli. Tas viss ir lieti noderējis un nedaudz spoguļojas Elmāra gleznās.

“Ziemas piezīmēs” mākslinieks ir paguvis  nofiksēt nupat svaigos iespaidus no Sardīnijas ceļojuma, kā arī mūsu pašu ainavā tvertus motīvus ( Zentene, Laidze ), ir arī pārdomās par mūsu aktuālo laiku tapuši darbi ( “Sāpes. Bailes. Ievainojums”, “Sadursme”).

Izstāde muzeja Izstāžu zālē būs apskatāma līdz 12. aprīlim. Tikšanās ar gleznotāju paredzēta 25. martā plkst. 14:00.

Guna Millersone

“Pilsētas laukums”. 2022

“Sadursme”. 2023