AktualitātesKrājuma jaunumiVirtuālās izstādes

Virtuves dekoratīvās tekstilijas – sadzīves maisiņi un sienas dekori Talsu novada muzeja krājumā

20. gs. sākumā pilsētās un laukos iekštelpas nebija visai plašas, tāpēc daudz laika un enerģijas mājsaimnieces veltīja mājīguma radīšanai virtuvē, kur tās uzturējās lielu daļu dienas. Rezultātā virtuve 20. gs. 30. gados kļuva par vienu no izrotātākajām telpām mājās.

Latvijā sadzīves maisiņu un sienas segu lietošana virtuves dekorēšanā bija iecienīta no 20. gs. 30. gadiem, ikdienā tos lietoja līdz pat 1970. gadiem. Tos izšuva uz balta kokvilnas auduma vienas krāsas, visbiežāk zilas, sarkanas, retāk rozā vai krāsainas, kokvilnas diegiem. Latvijas teritorijā, pēc etnogrāfu zinātniskajās ekspedīcijās veiktiem novērojumiem, izšūtās sienas segas lietotas tikai ar 1925. gadu.

Pateicoties literatūrā un rokdarbu veikalos pieejamai informācijai, Latvijā dekoratīvo tekstiliju rotāšanā ienāca citu tautu folkloras elementu motīvi, piemēram, sunīša Bonzas tēma, holandiešu vējdzirnavas, rūķi, vīriņš Ādamsons, augļu vāzes ar eksotiskiem augiem u.c.

Talsu novada muzejā glabājas diezgan plašs dekoratīvo tekstiliju paraugu klāsts. Piedāvājam ielūkoties sadzīves maisiņu kolekcijā. Gandrīz katram maisiņam izšūts uzraksts ar tur novietoto priekšmetu nosaukumu, kas mājsaimniecēm bija gan lietderīgi, gan patīkami.

Ona Kaudze, Talsu novada muzeja galvenā krājuma glabātāja

Tekstilijas sagatavoja: Marta Kirilova, Talsu novada muzeja krājuma glabātāja

Fotogrāfs: Sandis Priede, Talsu novada muzeja galvenais speciālists foto jautājumos