Virtuālā izstāde “Pastkartes – notvertie mirkļi”
1. oktobrī tiek atzīmēta Pasaules pastkaršu diena. Pastkaršu vēsturei izsekot ir grūti, jo tās netika izgudrotas – drīzāk, tās attīstījās. To vēsture ir ne tikai cieši saistīta ar pastu, bet tās arī ir liecinieces drukas un fotogrāfijas attīstībai.
Pēc tam, kad populāras kļuva drukas preses, 1777. gadā franču grafiķis Demaisons Parīzē publicēja loksni ar apsveikumu kartiņām, kuras bija paredzēts sagriezt un nosūtīt pa pastu. Diemžēl cilvēkiem nepatika doma, ka kalpotāji varēs brīvi izlasīt privātas vēstules, tāpēc ideja atsaucību neguva.
1840. gadā Anglijā pasts izdeva pirmo vizuāli izrotāto kancelejas preci – vēstuļu lapas ar Viljama Mulredija dizainu, uz kurām bija attēlota Britānija (valsts personifikācija) ar lauvu pie kājām, sūtot pasta ziņnešus uz visām pusēm.
Interesanti, ka 1861. gada sākumā Džons P. Čarltons patentēja pastkarti un pārdeva autortiesības Haimenam Lipmanam (ASV pirmās aplokšņu kompānijas dibinātājs, zīmuļa ar dzēšgumiju galā izgudrotājs), taču pēc mēneša sākās Amerikas pilsoņu karš, un šīs, tā sauktās Lipmana kartītes, tika aizmirstas. Tās izmantot sāka gandrīz desmit gadus vēlāk.
Austroungārijā Dr. Emanuels Hermans, ekonomikas profesors no Vīnes, uzrakstīja rakstu avīzē par to, ka vēstulē ieguldītais laiks un pūles nav proporcionālas vēstules apmēram, tātad īsas vēstules vienkārši neatmaksājas rakstīt. Viņa ieteikums bija radīt vienkāršāku un mazāk sarežģītu metodi kā nodot īsas ziņas. Austrijas pastu viņa rakstītais iedvesmoja, un tā, 1869. gada 1. oktobrī, tika izdota Correspondenz-Karte – gaiši brūna, taisnstūra kartiņa ar adreses lauku vienā pusē un teksta lauku otrā. Ir radušās pastkartes!
Laika gaitā ir mainījies gan pastkaršu vizuālais noformējums, gan to izmantošanas popularitāte. Pagājušā gadā tika atzīmēti 150 gadi, kopš pirmās pastkartes izdošanas, un visā pasaulē tiek rīkotas akcijas, lai popularizētu pastkartes un to sūtīšanu. Talsu novada muzejā glabājas plašs un daudzveidīgs pastkaršu klāsts. Piedāvājam nelielu ieskatu muzeja krājuma pastkaršu kolekcijā.
Marta Kirilova,
Talsu novada muzeja krājuma glabātāja