Krājuma jaunumiVirtuālās izstādes

Virtuālā izstāde “”Mazais bānītis” muzeja krājuma fotogrāfijās”

Talsu novada muzeja krājuma fotogrāfiju kolekcijā ir samērā daudz attēlu par šaursliežu dzelzceļu – tautā  mīļi sauktu par “mazo bānīti” Ziemeļkurzemē.             

Ja pirmās dzelzceļa līnijas atzars Tukums-Ventspils, kas šķērsoja tagadējo Talsu novadu, tika novilkts 1877.gadā, šaursliežu dzelzceļu izbūvēja vācu armija tikai 1916.-1917. gadā. Sliežu ceļa platums – 600 mm. Pirmā līnija 73 km garumā sniedzās no Stendes līdz Mazirbei. Galvenokārt tā tika izmantota frontes apgādes vajadzībām smagās kara tehnikas nogādāšanai, kā arī kokmateriālu izvešanai un pārtikas piegādei. Braukšanas ātrums atkarībā no ceļa stāvokļa, kravas, kurināmā u.c. svārstījās no 10 līdz 20 kilometriem stundā. Pastāvēšanas laikā, no 1916. – 1968. gadam, šim transporta veidam bija nozīmīga vieta gan pasažieru, gan kravu pārvadāšanā. No 1962. gada 1. janvāra ar “mazo bānīti” pārtrauca pārvadāt pasažierus, bet 1968. gadā tika vestas pēdējās kokmateriālu kravas.

Muzeja krājumā esošās fotogrāfijās fiksētas gan dzelzceļa staciju ēkas, gan lokomotīves un vilcienu sastāvi, gan dažādi notikumi no dzelzceļnieku dzīves.

Izstādes autore: Daija Lēmane, Talsu novada muzeja galvenā krājuma glabātāja