AktualitātesMākslas jaunumi

Viesturs Grants. “Stāv Rīga torņaina…” I-II

Viesturs Grants (1926. gada 31. janvāris – 2013. gada 13. janvāris) “Stāv Rīga torņaina…” I-II, 1983, 60×40  cm, TNMM 19450/1-2

Šo grafikas darbu – litogrāfiju (iedvesmojoties no O. Vācieša dzejas rindām) – autors ir grafiķis Viesturs Grants, kurš sevi vienmēr lepni ir pieskaitījis Talsu mākslinieku-novadnieku pulkam.

Viesturs Grants dzimis Rīgā, skolotāju ģimenē. Bērnību pavadījis vectēva mājās – Skrīveru Robežās, kuras  II pasaules kara laikā kļuva par ģenerāļa J. Kureļa Latvijas pretestības cīnītāju vienības veidošanās vietu. Frontei tuvojoties, Grantu ģimene kopā ar kureliešiem nonāk Kurzemē, ģimene apmetas uz dzīvi Talsu mācītājmuiža.  1946. gadā tiek pabeigta Talsu vidusskola un tūlīt pēc tam kopā ar klases biedriem Arni Zupiņu un Jāni Kaksi Viesturs Grants iestājas Mākslas akadēmijā, studē glezniecību un grafiku.

Pēc studijām Viesturs Grants piecus gadus ir kostīmu mākslinieks Rīgas kinostudijā 

(filmām “Cēloņi un sekas”, “Pēc vētras”, “Zvejnieka dēls”, “Rita”, “Ilze”), daudzi gadi (1962 – 1977) nostrādāti izdevniecībā  “Liesma” mākslinieciskā redaktora un galvenā mākslinieka amatos. Viņa paša ilustrētās grāmatas ir skaitāmas simtos; tas ir galvenais viņa darba lauks. Zinātniskā un dokumentālā literatūra, grāmatas, kas tapušas sadarbībā ar latviešu autoriem  (L. Brīdaka, M. Čaklais u.c.), klasikas izdevumu interpretācijas (G. Flobērs, V. Gēte), bērnu literatūras ilustrācijas, šarmanti miniatūrizdevumi (Ē. Ādamsona “Sudrabs ugunī”)  –  šajos darbos pārsteidz mākslinieka plašās, erudītās zināšanas un spējas dažādu laikmetu un tautu īpatnību emocionālā atklāsmē, arī  tik dažādais grafikas tehniku izmantojums, sākot ar klasiskajām grafikas tehnikām (litogrāfija, gravīra)  un beidzot ar modīgajiem foto-dokumentu kolāžu un montāžu paņēmieniem; ir pielietots arī akvarelis, tuša, monotipija, gratāža.

Taču mākslinieka radošā enerģija vispārliecinošāk un brīvāk ir rezultējusies   viņa grafikas lapās un virtuozajos tušas zīmējumos, kurus viņš pats sauca par kaprīzēm. Tie ir valdzinoši, ar izcili veiklas rokas palīdzību tapuši  fantāzijas un spalvas ekspromti, kas, šķiet, sākti, nezinot, kā viens otrs varētu būt nobeigts…

Viesturs Grants bija aktīvs Talsu mākslinieku-novadnieku izstāžu dalībnieks, sarīkojis Talsos arī vairākas personālizstādes, pēdējā no tām – 2007. gadā. Mūsu muzeja krājumā ir  36 viņa grafikas darbi, kā arī nozīmīga mākslinieka ilustrēto grāmatu kolekcija.

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos

One thought on “Viesturs Grants. “Stāv Rīga torņaina…” I-II

Comments are closed.