AktualitātesDabas jaunumiPublikācijas

Vēstules no pagātnes

Pārkārtojot senāk notikušo dabas izstāžu materiālus, uzgāju kasti ar uzrakstu “Atstāj arī Tu vēstuli izstādei “Vide-2020″”, pilnu ar baltām, oranžas un zaļas krāsas aploksnītēm. Iepazīstot to saturu, uzzināju par Talsu novada muzejā  norisējušu izstādi ar iepriekš minēto nosaukumu.  Izstādes norises laikā, no 1999. – 2000. gadam, cilvēki aicināti uzrakstīt savas vēlmes – ko vēlētos redzēt dabā pie savas mājas, tuvākajā apkārtnē un Talsu novadā arī pēc 20 gadiem. Vēstules rakstījuši lielākoties skolēni, bet ir arī pa kādam pieaugušajam. Jāatzīst, dažas no vēstulēm rakstītas nenopietni, bet pārsvarā cilvēki vēlējušies, lai Talsos būtu vēl tīrāks, skaistāks un zaļāks. Tālajā 2000. gadā vēl nebija dažādu personas datu aizsardzības regulu un vēstuļu rakstītāji ir uzrādījuši savu vārdu, uzvārdu un pat precīzu adresi. Šobrīd to neatļauj likums, tādēļ rakstā būs daļēji atšifrēti vēstuļu autori. Šobrīd tie varētu būt ap 30 -35 gadus veci un varbūt pat kāds lasot atpazīs savu rakstīto pirms 20 gadiem. Ja atpazināt sevi un savu vēstuli, atsūtiet kādu ziņu Talsu novada muzejam – vai atceraties šo pasākumu un vai rakstītais ir piepildījies (novadamuzejs@talsi.lv). Vēstules publicētas, nemainot valodu un nelabojot kļūdas. Lūk, dažas no vēstulēm:

 1. Es vēlētos visu redzēt sakoptu, kur nemētājas drazas. G.P.
 2. Es, Ričards, gribētu, lai būtu skaistā jūra, kur varētu peldēties un sauļoties. 9.a klase 2.vidusskola.
 3. Vēlētos, lai vēl pēc 20 gadiem dzīvi elpotu viss Lībagu pagasts, lai mēs satiktos zem lielā ozola, klausītos stārķa klaboņā un priecātos, ka varam elpot svaigu gaisu! Sk.Sandra Lībagu pagastā.
 4. Es vēlētos, lai paliktos mans ozols un vēl paliktos stallis un lai paliktos ābeles un ogas. Lībagu pagasts, Toms.
 5. Mēs vēlētos no rītiem pamostoties redzēt jūru vai dīķi. Un katru vakaru redzēt saulrietu, un no rītiem saullēktu. Dzirdēt putnu skaistās dziesmas. Lai Jums katra diena nāk ar jaunām iecerēm! Saudzēsim dabu! No Tukuma, Kristīne un Sintija.
 6. Es dzīvoju Talsos 1905.gada ielā, bet senāk šī iela saucās par Šķūņu ielu. Mūsu sēta ir ļoti jauka arī daudz putnus un pat vāverīti redzējām. Šajā sētā ir ļoti labi cilvēki, kuri ierodas uz talkām lai sakoptu pagalmu kā pienākas. Bet viens gan ir slikti, otrā mājas pusē ir dīķis par kuru bērni stāsta dažādas lietas, kā piemēram: dīķa dibenā esot tanks un vēl dažādas kara lietas. Nu lai nu kas ir, bet galvenais ir tas ka dīķis ir netīrs ar dažādiem grudžiem. Tādēļ pēc 20 gadiem vēlos lai vis būtu tīrs un jauks, lai atkal cilvēki smaidītu un lai dīķis būtu iztīrīts un bērniem būtu prieks darīt darbus, par labu dabai. Jo es vēl tagad atceros kā ar draudzenēm taisījām puķu dobes un devām puķes 1. septembrī skolotājām. Un tas radīja prieku man un citiem. Jo darbs māca darītāju. Elīna.
 7. Pēc 20 gadiem es gribētu Latviju redzēt, kā vienu no skaistākajām valstīm, lai būtu vairāk zaļas zāles un puķu pat pilsētā. Lai uz ielām nemētātos dažādi atkritumi. Es gribētu, lai ap visām mājām būtu skaisti, zaļi, nenobradāti laukumiņi. Talsi arī šodien ir skaisti, bet es ceru, ka ar katru gadu tie būs vēl skaistāki. Es negribētu, lai mana māja atrastos tik tuvu lielceļam, lai visur būtu zāle un pie logiem puķes, lai kokos putniem būtu skaisti būrīši un turpat arī vīterotu putni. Es gribētu, lai tad bērni neskraidītu pāri puķēm un ievērotu arī citas dzīvas radības! Marika, Brīvības iela.
 8. Sveiki 2020.gadā. Es vēlos lai 2020.gadā vairāk rūpētos par dabu. Vēl es vēlos lai dzīvniekiem vairāk mežos izliktu būrīšus. Un daba būtu sakopta. Rita, Talsu rajons, Ģib. Pag., Spārē.
 9. Es dabā pie savas mājas gribētu tīru vidi 2020.gadā. Andris L., Ventspils raj., Usmas pag.
 10. Pēc 20 gadiem es vēlētos redzēt to pašu apkārtni, tikai lai tā būtu daudzreiz sakoptāka. Lai koki augtu, kur auga, lai šūpoles, kas ir pie mājas nebūtu salauztas. Kaut gan mūsu mājas apkārtni iztīra sētnieces. Esmu viņām ļoti pateicīgs. Labi ka viņas strādā apkārtnes labā. Kad eju uz skolu, visi celiņi ir tīri un vēlos  lai tā arī būtu pēc 20 gadiem. Es ceru, ka pēc 20 gadiem mana sēta būs tāda kā es to pašlaik iedomājos. Kaspars, Rīgas iela.
 11. Pēc 20 gadiem es gribētu, lai mana būtu tāda kādu viņu uzcēla, lai apkārtne būtu tāda pati, jo tad pēc 20 gadiem man būs jaukas atmiņas. Signija, Dursupes pamatskola, 7.klase.
 12. Es gribētu redzēt vairāk koku, parku, atpūtas vietas un papīrgrozus Talsu ielās un ne tikai uz ielām, bet arī parkos, pie katra soliņa. Gribētu redzēt mazāk veikalu izkārtnes un krāsas, jo paskatoties uz vecām fotogrāfijām-vai nebija jauki, vienkārši un mierīgi? Gribētu redzēt tīrāku ezera atspulgu… Vairāk tīru, baltu, gaišu seju un ticību. Evija, A.Pumpura,Talsi.
 13. Sveiki Talsu muzej. Es pēc 20 gadiem gribētu lai cilvēki vairāk domātu par dabas saudzēšanu. Pie savām mājām būtu neskarta daba. Lai mazāk izcērt kokus. Lai nebūtu tā ka nebūs neviens koks. Zane G., Talsu raj., Ģibuļu pag.
 14. Pēc 20 gadiem es vēlētos redzēt kā izskatās Jūrmalā pie manas mājas. Tur varētu būt kāds “Jūrmalas muzejs”. Varētu tur būt jūras vietā kuģu piestātne. Talsos varētu būt mazāk veikalu un vairāk būt zaļo pastaigas parku. Jūrmalā nevajadzētu būt privātīpašumu, jo tad cilvēki nevarētu nekur nosauļoties un arī ja visur būtu žogi un nevarētu piekļūt pie jūras! Kitija S., 5.a klase ģimnāzija. Darba iela, Talsi.
 15. Sveiki, Vide-2020″! Te raksta Signe un Madara un mēs esam no Pastendes pamatskolas. Mēs šodien apskatījām Talsu skaistākās vietas un Jūsu Dendroloģisko parku. Mums tas ļoti iepatikās un ceram, ka tāds kādreiz būs arī pie mūsu skolas. Mēs gribētu dzīvot 19.gs., mēs gribētu lai mums būtu tādas lietas kā šajā muzejā. Pastende,Talsu raj.
 16. Es vēlētos lai arī pēc 20 gadiem būtu mana ģimene, zāle, koki, zvēri, putni, ūdens, saule, mēness, zvaigznes un viss dzīvais, arī cilvēki. Un pastāvētu nekaitīgi risinājumi, kas attīrītu apkārtējo vidi. Un vēlos, lai būtu Rēcis, Renārs un viss, kas man mīļš. Un vissko mums vajag. Santa.
 17. Es vēlētos lai mūsu ezerā būtu gulbji, manā sētā ir liela papele. Santa, Lībagu pag., Talsu raj.
 18. Oksana: lai Pūņu ciematā būtu pie mājām daudz puķu. Solveiga: lai lauki nebūtu aizauguši. Elīna: lai būtu atjaunotas vecās ēkas. Ilona: lai būtu daudz sastādīti meži. Daina: gribētos, lai visas ceļmalas visā Latvijā būtu sakoptas. Pūņu pamatskola.
 19. Daudz koku.
 20. Es pie savām lauku mājām gribētu redzēt skaistus kokus un krūmus. Es gribētu lai no ceļa līdz mājas durvīm būtu skaista liepu aleja un mežs lai būtu smuks un iztīrīts. Es gribētu lai Talsos būtu kāds skaists, sakopts un tīrs parks ar akmeņdārzu. Es gribētu lai Talsos arī būtu kāda vieta ko varētu tūristi apskatīt un kādu vietu no kurienes varētu redzēt visus Talsus. Madara B., Talsu ģimnāzija 5.d klase, Talsu rajons, Stende.
 21. Es esmu Kitija. Mācos Talsu 2.vidusskolā 9.a klasē. Es vēlētos lai būtu vis tas ko jūs un visi pārējie vēlās.
 22. Es gribu, lai pasaule nebūtu piesārņota. Eduards 9.a, Talsi, Puškaiša.
 23. Es esmu Mārtiņš. Es mācos Talsu 2.vidusskolā 9.a klasē. Es gribētu vienmēr peldēt tīrā jūrā.
 24. Es esmu Linda no 2.vsk. 9.a klases. Es vēlos, lai manos laukos būtu skaista daba un veci koki. Ļoti liels dārzs, jo man ļoti patīk ziedi, kur būtu visādas puķes un krūmi, akmensdārzs utt. Ļoti lielu ezeru un vecu lauku māju, kur es ar savu ģimeni varētu atpūsties gan dienās, gan nedienās. Linda no Valgales, 16 gadi.
 25. Pēc 20 gadiem pie manām mājām es gribētu, lai augtu vairāk koki un nekur nemētātos papīri, zāle nebūtu nobradāta un visi augi būtu krāšņi. Cilvēki ar dabu būtu draugi. Viņi pret dabu jeb vidi izturētos labi. Lāsma G., Dursupes pamatskola 7.klase.
 26. Es vēlētos, lai Talsi būtu sakoptāki, lai būtu daudz koku un ziedi, jo redzu, ka centrā koki tiek izcirsti un tad tas viss izskatās pelēcīgi. Galvenais lai saglabājas parki un dārzi. Skaisti, ja būtu vairāk  akmeņdārzu, vairāk ziedu. Elīna, Dundagas iela, Talsi.
 27. Mani sauc Malda. Pēc 20 gadiem es gribētu dzīvot parastā mājā Dursupē. Es dzīvotu pie meža. Tur upe čalotu. Pavasarī putni dziedātu. Pie mums būtu melnie stārķi. Un būtu tik laba dzīve. Man būtu 33 gadi. Kā man ir mīļākā krāsa zaļa, tad es vienmēr ietu uz mežu un zīmētu kokus vai arī iegultos zālē un zīmēt mežu. Man būtu tik labi, jo mājas būtu labas un vienmēr smaržotu pēc meža. Būtu svaigs gaiss. Man būtu pieradināti daži zvēri. Dursupes pamatskola 7.klase, Dursupe.

Linda Smilga –Šimpermane,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste dabas jautājumos