Izstādes muzejāMākslas jaunumi

Veltas Toropinas piemiņas izstāde

Piektdien, 15. decembrī plkst. 17:00 Talsu novada muzejā atklās pazīstamās gleznotājas Veltas Toropinas (1925 – 2007) gleznu un grāmatu ilustrāciju izstādi. To organizējis mākslinieces dēls, Sabilē dzīvojošais metālmākslinieks un privātais tūrisma uzņēmējs Igors Celms.

Velta Toropina ir dzimusi Pļaviņu pagasta Gostiņos, mūža pēdējos gadus aizvadījusi Sabilē. Beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu (1955), izstādēs piedalījās kopš 1956. gada, bija Latvijas Mākslinieku savienības biedre.          Iespējams, mākslinieces lielākais pienesums latviešu mākslas vēsturē ir viņas aktīvā darbība un sniegums grāmatu, pārsvarā bērnu literatūras, ilustrāciju radīšanā. Jau studiju gados sākusi veidot mācību grāmatu vizuālo ietērpu un bija viena no pirmajām žurnāla “Zīlīte” autorēm ( kopš pirmā numura 1958. gadā ), žurnāla “Veselība” mākslinieciskā redaktore. Ilustrējusi arī pasaku kalendārus. Pazīstamākās grāmatas ar V. Toropinas ilustrācijām ir Rūdolfa Akera “Ziedošās zemes stāsti”, “Drošsirdīgais bērzs”, “Meži mostas”, Ilzes Indrānes “Labā diena” ( 1960. gadi ), Dzidras Rinkules-Zemzares “Ežapuķe”( 1977 ) un daudzas citas. Ilustrācijas tapušas akvareļa tehnikā, sasniedzot tajā lielu meistarības pakāpi – ilustrācijas ir liriskas un optimistiskas, tajās jūtama bērnu domu un jūtu pasaule saistībā ar dabu un tās norisēm.

Veltas Toropinas glezniecībā visvairāk pazīstam ziedu un kluso dabu gleznojumus, kas šobrīd tumšajos laika apstākļos ārpus muzeja senām izstāžu zālēs ienes saules gaismas un ziedu vasarīgā skaistuma noti. Izstādi, neapšaubāmi, rotā 1962. gadā labi uzgleznotais mākslinieces pašportrets un vēl 1950. – 60. gados tapuši portreti.

Izstāde būs apskatāma līdz 2018. gada 7. janvārim.

 

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos