AktualitātesIzstādes muzejāPasākumiVēstures jaunumi

UNESCO nedēļa 14.-20.oktobrī: izstāde un lekcija

Talsu novada muzejs UNESCO nedēļā piedāvā nelielu izstādi par mūsu novadnieci Doru Švīkuli, kas Latvijā pazīstama kā pirmā zaļā dzīves veida cildinātāja, kā arī Rīgas Stradiņa universitātes Zāļu formu tehnoloģiju katedras pētnieces Ingas Sīles lekciju “Ārstniecības augi latviešu tautas ticējumos” 17. oktobrī plkst. 17:30.

Doras Švīkules iedvesmojošais dzīves stāsts sākās 1884. gada 22. augustā Talsu apriņķa Oktes pagasta Ķīļu mājās saimnieku Jura un Anmarijas Bumbieru ģimenē. Izglītojusies Vandzenes pagastskolā, augstākajā Talsu meiteņu skolā, absolvējusi Maskavas A. Šaņavska universitātes Dabas zinību fakultāti, darbojusies bioloģijas un fizioloģijas jomās, studiju laikā Cīrihes universitātē pievērsusies uztura mācībai, 1920. gados atgriezusies Rīgā, nodibinājusi Diētiski fizikālās terapijas institūtu. Līdztekus ikdienas darbam Dora rakstījusi izglītojoša satura rakstus un grāmatas, lasījusi lekcijas un referātus. Ulmaņlaika preses izdevumos publicētas viņas veselīgo padomu slejas, raksti par novecošanas aizkavēšanu.

1944. gadā Dora kopā ar citiem latviešiem devusies bēgļu gaitās uz Vāciju un Eslingenas nometnē savas zināšanas veltījusi atbrīvoto latviešu leģionāru aprūpei. Doras Švīkules atstātais mantojums joprojām izlasāms vairākos desmitos grāmatu, piemēram “Veselības un ilga mūža noslēpums”, “Veselīgākās zāļu tējas”,“Kas kādā slimībā jāēd” un citās.

17. oktobrī plkst. 17:30 Rīgas Stradiņa universitātes Farmācijas fakultātes Zāļu formu tehnoloģijas katedras pētniece Inga Sīle stāstīs par tautas ticējumos minēto ārstniecības augu reālo iedarbību. I. Sīle izmantojusi folklorista Pētera Šmita apkopoto “Latviešu tautas ticējumu” (1940–1941) četros sējumos minētos ārstniecības augus un pārbaudījusi to reālo iedarbību veselības uzlabošanā.  Apkopotie materiāli ticējumos esošo informāciju mudina analizēt un rast idejas pētījumiem par iespējām augus izmantot mūsdienu medicīnā.

Uz tikšanos aicināts ikviens interesents, ieeja bez maksas.

UNESCO nedēļa Latvijā šogad noris no 14. līdz 20. oktobrim ar ievērības cienīgu moto: “Spožie prāti: sievietes zinātnē”, kas aicina pievērst uzmanību unikālām personībām, caur kurām runā gadsimtiem pārbaudītas vai arī jaunatklātas un saglabājamas vērtības. Talsu novada muzejā UNESCO nedēļu atzīmē no 2012. gada, kad muzeja krājumā esošās “Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss” iekļautas UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālā reģistra nominācijā.

Gita Japiņa,
Talsu novada muzeja galvenā speciāliste darbā ar sabiedrību

Ieva Priede,
Talsu novada muzeja galvenā speciāliste izglītojošā darbā