Ulvja Alberta personālizstāde nominēta “Kilograms kultūras 2022”
“Kultūras dzīve šajā periodā bija ļoti dāsna – eksplodēja filmu nozare, atdzīvojās teātri un bangoja koncertzāles – vairāku gadu darbs rezultējās nozīmīgās izstādēs, grāmatās un vērienīgos jubilejas pasākumos. Nominantu saraksts ir cienīgs, klausītājiem un skatītājiem ir, par ko balsot,” norāda žūrijas pārstāve, Latvijas Radio 3 “Klasika” direktore Gunda Vaivode.Žūrijā piedalās LTV, LR un LSM kultūras jomas eksperti, kultūras žurnālisti un kultūras raidījumu veidotāji, un tās minimālais sastāvs ir 9 (deviņi) žūrijas locekļi. Katru gadu žūrijas locekļu sastāvs tiek apstiprināts atsevišķi.
“Kilograms kultūras 2022” nominantus žūrija izvirza desmit kategorijās, bet finālistus skatītāji un klausītāji izvēlas trīs balsojumos – pavasara, rudens un ziemas.
No 20. septembra Talsu novada muzejā bija apskatāma Ulvja Alberta, latviešu izcelsmes amerikāņu fotogrāfa, personālizstāde. Izstāde ir tapusi sadarbībā ar mākslas galeriju “Birkenfelds”.
Plašajā pasaulē Alberts pazīstams ar amerikāņu aktieru, mūziķu, sabiedrībā pazīstamu personību, sabiedrisko darbinieku un pokera spēlmaņu portretu fotogrāfijām. 20. gs. 60. gadu beigās Ulvis Alberts guva ievērību, publicējot fotogrāfijas laikraksta The Seattle Times svētdienas pielikumos. Viņu kā fotogrāfu interesēja rokmūzika un, apmeklējot koncertus, viņš fotografēja tobrīd jau esošās un vēl tikai sava slavas ceļa sākumā esošās mūzikas zvaigznes: Bobu Dilanu (Bob Dylan), grupu The Grateful Dead un tās solistu Džeriju Garsiju (Jerome John Garcia), Džimiju Hendriksu (Jimi Hendrix), Venu Morisonu (Van Morisson), Petiju Smitu (Patti Smith), Tīnu Tērneri (Tina Turner) u. c.
Padomju okupācijas laikā Ulvis Alberts Latvijā pirmo reizi viesojās 1983. gadā. Fotokluba “Rīga” telpās notika viņa pirmā darbu izstāde Latvijā. Redzētais Latvijā viņu iedvesmoja organizēt Latvijas fotogrāfu izstādes Sietlā un Santa Barbarā. Tām bija plaša publicitāte fotomākslas izdevumos. Intervijās Ulvis atklāti runāja par fotogrāfu grūtajiem apstākļiem Padomju Sociālistisko Republiku Savienībā, par materiālu un tehnikas trūkumu un citiem ikdienas dzīves aspektiem. Raksti izsauca negatīvu rezonansi tā laika Latvijas kultūras dzīves aprindās un Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas Valsts drošības komitejā.
Uzturoties Latvijā, Ulvis Alberts tikās ar tolaik pazīstamiem kultūras darbiniekiem un tos fotografēja, to starpā Imantu Ziedoni, Kurtu Fridrihsonu, Juri Podnieku, Igo Fominu, Rīgas Modeļu nama modeli Regīnu Pozvolsku un kontrastiem bagāto vidi. Pateicoties Ulvja Alberta sakariem un neatlaidībai, 1985. gadā Rīgā tika atklāta slavenā fotogrāfa, bijušā rīdzinieka Filipa Halsmana (Philippe Halsman) darbu izstāde.
No 2009. gada Ulvim Albertam ir sadarbība ar mākslas galeriju “Birkenfelds” un tās īpašnieku Tomu Zvirbuli. Fotogrāfa darbi iemanto aizvien lielāku populārāki Latvijā.
LSM Kultūras redakcija