AktualitātesIzstādes muzejāMākslas jaunumiPasākumi

Ulda Čamana gleznu izstāde “Mirkļa piezemēšanās”

Talsu novada muzeja Izstāžu zālē, kā arī Talsu Galvenās bibliotēkas izstāžu telpā iekārtotas Sēlijas gleznotāja Ulda Čamana gleznu izstādes “Mirkļa piezemēšanās” divas kolekcijas. Jēkabpils gleznotājs, arī privātās mākslas galerijas MANS`S īpašnieks  pirmo reizi izstādās Kurzemes pusē, un kā stimuls šādu izstāžu sarīkošanai Talsos , protams, ir Talsu mākslinieku jau pietiekoši senā sadarbība ar Uldi Čamanu un viņa izcilo galeriju, kura Jēkabpilī pastāv jau gandrīz 30 gadus. Var visai droši apgalvot, ka tā ir gandrīz vai vienīgā izstāžu vieta visā Latvijā, kur vienmēr var redzēt aktuālo Latvijas mākslu – visvairāk, protams, glezniecību, taču pārstāvēta ir arī lietišķā māksla un dizains, kuru iespējams arī  iegādāties.  

Viszināmākā un populārākā ir galerijas rīkotā ikgadējā Lielā vasaras izstāde, kurā var iepazīties ar ļoti daudzu izcilu Latvijas mākslinieku darbiem, pateicoties Ulda Čamana – pārsteidzoši laba mākslas menedžera un organizatora talantam – labajai gaumei un pierunātspējai māksliniekiem dot savus darbus uz patālo pilsētu ārpus Rīgas, pie tam uz ilgāku laiku un jau tik daudzus gadus. Viņš ir ieguvis  viņu uzticību un draudzību.  Biruta Baumane, Maija Tabaka, Līga Purmale, Inta Celmiņa, Edvards Grūbe, Anita Meldere –šo mākslinieku darbus var redzēt un iegādāties galerijā MANS`S  vienmēr.  Grūti novērtēt par augstu šādas galerijas pastāvēšanas kultūrvēsturisko, pedagoģisko un radoši emocionālo nozīmi provinces vidē.  Uldis Čamans ir ari labs latviešu mākslas izstāžu organizētājs ārzemēs.      

Uldis Čamans “Pavērsiens”. 2014

Taču,  neskatoties uz mākslinieka straujo un piesātināto ikdienas dzīvi, kaut kad, arī nakts stundās, top Ulda Čamana gleznas. Galerijas nama bēniņos vēl palika milzums daudz neizstādītu gleznu, kuras prasīt prasās pēc lielas un plašas retrospekcijas izstādes. Iespējams, Uldis Latgalē 1990. gadu sākumā pirmais sāka gleznot abstrakcijas šī mākslas stila labākajā nozīmē: brīvība, ekspresija, asa redze un laba kompozīcijas izjūta, drošs un pārliecinošs žests, veikls otas grafiskais raksts. Bezbailība. Un, protams, dzidra krāsu izjūta – viņa gleznas vienmēr ir bijis tīksmīgi uzlūkot. 

Uldis Čamans  beidzis Daugavpils Pedagoģijas universitāti ( 1984 ), strādājis par pedagogu Jēkabpils skolās un pats pozitīvi piemin savu komjaunatnes darbinieka pieredzi, kas deva viņam iespēju pabūt ārpus Padomju Savienības un pat palaimēties būt klāt pie Berlīnes mūra nojaukšanas. Šīs  jaunās  pasaules redzējums bija stimuls dzīvot citādi un galvenais, būt radošam un iekšēji brīvam – tā Jēkabpilī tapa jauno mākslinieku klubs, kurš 1991. gadā kļuva par  galeriju MANS`S.

Ulda Čamana gleznu izstādes Talsos būs apskatāmas līdz 11. oktobrim, bet iespēja tikties ar mākslinieku muzejā  būs 3. oktobrī  plkst. 14:00 reizē ar Talsu mākslinieku šī gada Mākslas dienu izstādes atklāšanas pasākumu.

Attēls: Uldis Čamans “Kraukļa svārsts. Priekšnojauta”. 2015

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos