Aktualitātes

TUVUMĀ. Lindas Zīveres gleznas Talsu muzejā. FOTO

Ir prieks redzēt Lindas Zīveres gleznas tagad Talsu muzejā. Jo esam taču kādreiz tikušies kādās izstādēs, kur Talsu mākslinieku gleznas bijušas līdzās viņas bildēm Agijas Sūnas galerijas vai kuratora Māra Upzara organizētajās izstādēs Briselē vai Rīgā vai Jūrmalas muzejā … Šai izstādei darbi sūtīti no Kopenhāgenas, kurā Linda Zīvere dzīvo kopš 2001. gada: audzina savas bērnus,  glezno un aktīvi piedalās izstādēs Dānijā, Latvijā, gan citur.  Viņa nenoliedz, ka izstādes nosaukums visai tieši izteic tās motivāciju: es vēlos būt tuvumā savai zemei  un draugiem, būt tuvumā mājām, no kurām esmu izaugusi.

Gleznotāja Linda Zīvere ir absolvējusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Tekstilmākslas nodaļu (1987)un Latvijas Mākslas akadēmijas Monumentālās glezniecības meistardarbnīcu (1996), tomēr pirmos 4 kursus Akadēmijā mācījās Tekstilmākslas nodaļā. Viņas pasniedzēji bija profesori Rūdolfs Heimrāts, Indulis Zariņš un Aleksejs Naumovs.

“Linda Zīvere daudzus gadus neatlaidīgi strādā abstraktās glezniecības jomā. Viņa nemēdz izklaidēt savu darbu skatītājus ar atraktīvām kompozīcijām,bet piedāvā  nopietnības un klusuma caurstrāvotas gleznas, kuras iejūtīgu skatītāju mēdz apbalvot ar maiguma un klātbūtnes piedzīvojumu”, tā saka kurators Māris Upzars. Šobrīd Linda Zīvere dzīvo Dānijā, Kopenhāgenā, tomēr savu un savu bērnu nākotni viņa saista ar Latviju.

Savos darbos māksliniece risina cilvēka iekšējās pasaules jautājumus un to saistību ar Visuma kārtību. Māris Upzars mēdz Lindas Zīveres darbu radīto iespaidu salīdzināt ar viduslaiku dziedājumu radīto nepārtrauktas lūgšanas sajūtu. Taču viņas lielformāta gleznās var būt arī liels iekšējs spraigums un nemiers, kas  ne reizi vien ir pārņēmis pat palielas izstādes visu telpu: uzgleznotās formas var atgādināt milzīgi lielu otu šļakstienus vai izvirdumus, bet varbūt arī mistisku debesu vai zemes notikumu (arī rakstu vai zīmju) nolaišanos šajā vietā vai laikā.

Izstāde Talsu muzeja Izstāžu zālē būs apskatāma līdz 4. septembrim, bet tikšanās ar mākslinieci paredzēta 6. augustā plkst. 14:00.

 

Attēlā Lindas Zīveres glezna “Avokado” (2022)

 

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos