Tukuma mākslinieces Dzidras Baumas darbu izstāde

Dzidra Bauma “Tairas h”Haļapinas portrets

Talsu novada muzejā ir iekārtota un līdz 9. martam būs apskatāma Tukuma mākslinieces Dzidras Baumas darbu izstāde.

Latvijā labi zināmā akvareļglezniecības meistare Dzidra Bauma ( 1930 ) dzimusi Jelgavā, skolotāju ģimenē; savas pirmās mākslinieciskās iemaņas savulaik apguvusi pie pazīstamā marīnista Jāņa Skuča Rīgas Pionieru pilī. Šķiet, skološanās pie šī mākslinieka viņai devusi atraisītību otas rakstā, ekspresīvu satura izteiksmi un nebaidīšanos arī no dramatisku noskaņu tēlojumiem savos akvareļos un tagad arī eļļas un akrila glezniecībā. Mākslinieces darbos vienmēr ir jūtama veikla roka, personiskas emocijas un spilgta tēma.

Dzidra Bauma beigusi Latvijas Valsts Universitātes Vēstures un filoloģijas fakultāti ( 1966 ). Neskatoties uz aizņemtību ikdienas darbā ( skolotājas darbs Tukuma rajona un Rīgas skolās, arī 1960. gados strādājot par zinātnisko līdzstrādnieci un direktori Tukuma mākslas un novadpētniecības muzejā un citur ) , kopš 1959. gada viņa sāk piedalīties izstādēs: to skaits ir ļoti liels un viņas radīto darbu skaits vērtējams tūkstošos. Viņa ir to pazīstamo mākslinieku vidū ( Romis Bēms, Kārlis Sūniņš, Jēkabs Spriņģis, Alise Zvirbule, Indulis Zariņš ), kas ar savu dalību bijusi klāt latviešu akvareļglezniecības uzplaukuma sākumos 1960. gados, viņa ir bijusi vienmēr aktīva Tukuma mākslinieku grupas biedre; lielu popularitāti Dzidra Bauma Latvijā iemantojusi ar saviem ziedu gleznojumiem. Šo izstādi, kura rādīta jau Zemgales un Latgales muzejos, māksliniece veltī Latvijas valsts 100. gadadienai, dienai, kad „sapņu sapņojums – valsts – kļuva par īstenību…”

Šīs izstādes lielākā vērtība noteikti ir Dzidras Baumas gleznotie portreti tik grūtajā akvareļa tehnikā: te apskatāmi daudzu vēstures un kultūras darbinieku portretējumi ( „Talsu gleznotāja Žaņa Sūniņa meita Agra Dage”, aktieri Valentīns Skulme un Ēvalds Valters, gleznotāja Taira Haļāpina ), visi ir labi atpazīstami. Māksliniece nebaidās gleznot arī figurālas kompozīcijas un aktus, ķeras klāt vēsturiskām tēmām par mūsu tautas likteņgaitām

Izstāde Talsu muzejā būs apskatāma līdz 5. martam.

 

Guna Millersone,

izstādes iekārtotāja

Dzidra Bauma “Katrīnas laukums Tukumā”