Izstādes muzejāMākslas jaunumi

Trīs zviedru mākslinieču izstāde

Šī gada Muzeju nakts laikā Talsu novada muzejā tiks atklāta trīs zviedru mākslinieču izstāde “Ģimene. Pasaule. Universs”; izstādes darbi, iespējams, labi savienosies ar šī gada Muzeju nakts devīzi “Šūpulis”. Anete Hamarēna ( Annette Hammarén ), Filipa fon Krūsenšērna ( Filippa von Krusenstjerna ) un Juhanna Šartau ( Johanna Schartau ) jau otro reizi izstādās Talsu muzejā ( iepriekšējā izstāde notika 2010. gadā ) un atmiņā vēl arvien ir saglabājies šo dāmu mākslas profesionālais sniegums. Viņas visas ir beigušas dažādas Stokholmas mākslas augstskolas, ir vai ir bijušas mākslas pedagoģes, un katra no viņām savā radošajā darbībā strādā dažādos žanros un tehnikās, ir eksperimentētājas.

Anete Hamarēna “Deja”

Anete Hamarēna dzīvo Stokholmas ziemeļu priekšpilsētā Valentunā, strādā dažādās grafikas tehnikās un glezniecībā. Mežs, purvs, upe – viņas darbos dabas maģiskā klātbūtne ir gluži vai fiziski jūtama; viņas dobspiedēs un sietspiedēs, fotopolimēra darbos, arī litogrāfijās ļoti svarīgs ir ziemeļniecisko krāsu pielietojums – vēsi zaļganpelēkais, zilais, bieži sajūtam ziemeļu vakara gaismu iespaids. Anete ir zviedru grafiķu apvienības biedre, saņēmusi Zviedrijā  zināmas stipendijas radošā darba atbalstam, darbi eksponēti arī Somijā, Ķīnā, Norvēģijā un Francijā.

 

 

 

 

 

 

Filipa fon Krusenšērna “Sprunguļi un velni

Filipa fon Krusenšērna dzīvo Stokholmas ziemeļu priekšpilsētā Tēbijā, viņa ir ļoti daudzpusīga māksliniece – veido skulptūras, instalācijas, labi zīmē, glezno, strādā scenogrāfijā un filmu dizainā. Pirms vairākiem gadiem Filipa dzīvoja Rietumāfrikā – Mali. Šajā valstī par draudīgu ieroci var kļūt jebkas – māksliniece mēģina lauzt dziļi iesakņojušos priekšstatu, ka parasts sprungulis mūsu prātos vispirms tiek pielīdzināts ierocim/šautenei/kara vālei… Filipa ir vairāku zviedru mākslinieku apvienību dalībniece, darbi iepirkti muzeju krājumiem, viņas darbi rotā sabiedriskās telpas Stokholmā, Upsalā un citās Zviedrijas pilsētās.

 

 

 

Juhanna Šartau. Kadrs no video filmas”Vecmāmiņa Ruta un viņas meitas”

Juhanna Šartau dzīvo Zviedrijas dienvidos – Skonē. Viņa strādā ar dažādiem projektiem, apvienojot filmu, video, fotogrāfiju, dažādus objektus un instalācijas, veidojusi vairākas filmas zviedru valsts televīzijai, pievēršoties vēsturiskām tēmām – gan savas ģimenes dažādām paaudzēm, gan ievērojamiem politiskajiem notikumiem ( piemēram, no 1917. gada pavasara, kad Ļeņins pabija Stokholmā, līdz pat mūsdienu norisēm Berlīnē ). Juhannas filmas izrādītas Polijā, Ķīnā, Vācijā un Portugālē. Šajā izstādē skatītāji varēs redzēt viņas video filmu “Vecmāmiņa Ruta un viņas meitas”, kura interesantā inscenējumā ( vidi veido rotaļlietu uzstādījumi un kompozīcijas ) stāsta par mākslinieces ģimenes noslēpumiem un traģēdijām, kā arī par Zviedrijas vēsturisko un politisko situāciju pēc II pasaules kara.

    

 

Izstāde būs apskatāma līdz 1. jūlijam, izstādes atklāšanā 19. maijā plkst. 19:00 būs iespējams tikties ar visām trim māksliniecēm. 

Izstāde veidota ar Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmas atbalstu. 

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos