AktualitātesIzstādes muzejāMākslas jaunumi

Talsu novada muzeja MĀKSLAS KRĀJUMA JAUNIEGUVUMU IZSTĀDE

Ik pa pieciem gadiem, gaidot kārtējo muzeja akreditāciju, rīkojam savu jaunieguvumu izstādes. Muzeja mākslas krājums pēdējos piecos  gados papildinājies apmēram par 100 vienībām. Kā parasti, tas veidojas no muzeja iepirkumiem un dāvinājumiem. Diemžēl, šai izstādē varējām parādīt tikai apmēram sesto daļu no jaunpienākušajām krājuma vienībām.

Šajā laikā (2016–2020) esam saņēmuši mākslas zinātnieka Ojāra Spārīša piedāvāto daļu no mūsu mākslinieka-novadnieka un  mākslas zinātnieka Roma Bēma (1927–1993) mantojuma: tās pārsvarā ir eļļas studijas, kuras tapušas, viņam mācoties J. Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā 1940. gadu beigās (42  vienības), kā arī daudzu zināmu R. Bēma akvareļu skices un uzmetumi, kuros var redzēt mākslinieka domāšanas procesu –  kā rodas mākslas darbs, kura gala rezultāts ir izstāde. Interesants pienesums ir baltvācu gleznotāja Jūliusa Gotfrīda Zīgmunda (1828–1909) divi 20. gadsimta sākumā gleznoti sieviešu portreti, kuri, restaurēti un labi ierāmēti, varētu labi papildināt topošo baronu Firksu piemiņas ekspozīciju muzejā. Labs guvums mums ir sešas trimdā (Zviedrijā) dzīvojošā un aizgājušā gleznotāja Jāņa Induss (1907–1996) gleznas un izcilās latviešu grafiķes Marijas Induses-Mucenieces (1904–1974) divi hrestomātiski lielformāta 1937. gada oforts “Nāves ēnā” (ilustrācija R. Blaumaņa novelei) un 1948. gada linogriezums “Bēgļu laiva”.

Mūsu mākslas kolekciju papildina arī  to Latvijas mākslinieku darbi, kuri dāvina darbus pēc sarīkotajām  viņu personālizstādēm Talsu novada muzejā: tie ir Laimas Eglītes, Māra Upzara, Māra Čačkas, Laimdotas Junkaras, Aijas Zariņas, Ilzes Lībietes, Ulda Čamana, Lauras Vecmanes, Mārītes Klušas  u.c. gleznas un grafikas. Par goda lietu uzskatām iepirkt darbus no sava novada māksliniekiem (Ojārs Feldbergs, Andris Vītols, Inese Mīlberga, Guna Millersone, Modris Sapuns, Dainis Kārkluvalks, Uldis Balga) : cenšamies no katra mākslinieka iegādāties darbu  ik pa pieciem gadiem. Pēdējos gados iepirkumu finansējumā mūs atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds   (šī gada A. Biezbārža un Z. Poļikova darbu iepirkumi), VKKF atbalstījis  arī Birutas Baumanes un Kārļa Sūniņa darbu iegādi no māķslinieku radiniekiem vai Rīgas antikvariātiem.  Mūsu visu laiku dārgākais, iespējams, mākslas darba iepirkums ir bijusi Žaņa Sūniņa Leprozorijas baznīcas altārgleznas “Kristus dziedina slimos” skice (1938; pati altārglezna, kā zināms 2010. gadā no baznīcas tika izzagta un vēl līdz šai dienai nav atrasta).

Muzeja mākslas krājuma jaunieguvumu izstāde būs apskatāma līdz 15. decembrim.

Attēls: Žanis Sūniņš (1904 – 1993). “Pļavas ziedi”. 1950. – 60. gadi. Mākslinieka mazmeitas Ivonnas Bredovskas dāvinājums Talsu novada muzejam 2018. gadā

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos