AktualitātesKrājuma jaunumi

Talsu novada muzejā ļoti retas tāfelklavieres

Talsu novada muzeja krājumā savu otro dzimšanas dienu gaida ļoti retas tāfelklavieres “Lichtenthal”. Muzejs vēlas rast finansējumu to atjaunošanai, lai šo reto un interesanto instrumentu, padarītu pieejamu ikvienam apmeklētājam, atspoguļojot patieso 19.gs. klasiskās mūzikas skanējumu koncertos.

Kopš 1986. gada, kad  šīs retās un nenovērtējamās tāfelklavieres Talsu novada muzejs iegādājās Valdemārpilī, tās ir klusi noslēpušās muzeja krājumu glabātuvē, gaidot savu otro dzimšanas dienu, lai pēc daudziem gadiem klusuma varētu priecēt ne tikai ar savu skaistumu, bet arī ar izslavēto „Lichtenthal” klavieru skaņu. Lai šīs klavieres būtu iespējams atjaunot, ir nepieciešams finansējums.

Talsu novada muzejs jau sen gaida iespēju tikt pie sava koncertflīģeļa. 2018. gadā pianists un komponists Toms Juhņēvičš uzstājās ar savu koncertprogrammu, kuras laikā tika vākti ziedojumi muzeja koncertflīģeļa iegādei. Iedzīvotāji izrādīja vēlmi iesaistīties un kopsummā tika saziedoti 745.40eur. Ar Toma Juhņēviča atbalstu, Talsu novada muzejs šos līdzekļus vēlas ieguldīt „Lichtenthal” tāfelklavieru restaurācijā. Mēs tāfelklavieres gribam restaurēt, lai padarītu, ko tik retu un interesantu, pieejamu ikvienam cilvēkam, atspoguļojot patieso 19.gs. klasiskās mūzikas skanējumu koncertos.

Esam nolēmuši atjaunot tāfelklavieres līdz muzeja 100.gadu jubilejai, kas jau tiks svinēta nākamajā gadā. Uzrunājām Jāni Kalniņu, vienu no labākajiem ērģeļu un klavieru restauratoriem Latvijā, kurš piekrita iesaistīties šo klavieru atjaunošanā. Kalniņš atzina, ka saglabājušies „Lichtenthal”  instrumenti ir muzejisks retums, pašlaik nav zināms neviens šāda veida instruments, kurš būtu spēlēšanas kārtībā.

Talsu novada muzejs atrodas 19.gadsimtā celtajā barona Heinriha fon Firksa pilsētas mājā „Villa Hochheim”. Mūzika 19. gadsimtā bija neatņemama muižu dzīves sastāvdaļa, kas priecēja un bagātināja cilvēku emocionālo pasauli. Talsu novada muzejā tiek rīkoti koncerti, tajā skaitā Kārļa Ferdinanda Amendas (1771-1836) mūzikas svētki. Šo tradīciju Talsu novada muzejs gribētu turpināt un padarīt vēl krāšņāku, izpildot Kārļa Ferdinanda Amendas un viņa tuvākā drauga Ludviga van Bēthovena (1770-1827) mūziku īpašajā “Lichtenthal” tāfelklavieru skanējumā.

„Lichtenthal” tāfelklavieres ir mūzikas instruments ar taisnstūrveida korpusu, kurā stīgas novietotas perpendikulāri un krusteniski klaviatūrai, tās ir aprīkotas ar 2 pedāļiem. Šīm tāfelklavierēm raksturīgs naturāls, dabīgs, dinamiski un tembrāli vienveidīgs, kā arī pustoni zemāks skanējums, nekā mūsdienu klavierēm.

Attēlam ilustratīva nozīme.

Foto: Džons Montāgs