Izstādes ārpus muzeja

Talsu novada gleznu kolekcija. Izlase 31.01.-01.03.2009.

Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā no 2009.gada 31.janvāra līdz 2009.gada 1.martam skatāma izstāde
TALSU NOVADA MUZEJA GLEZNU KOLEKCIJA. IZLASE
Izstādes atklāšana 2009.gada 30.janvārī plkst.15.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Mazajā zālē Rīgā, K.Valdemāra ielā 10 A.

1.februārī plkst. 15:00 visi interesenti aicināti uz Svētdienas sarunu muzejā ar izstādes kuratori Gunu Millersoni, kura stāstīs par Talsu novada muzeju un tā krājumu, īpaši pievēršoties eksponēto gleznu izlasei.

Izstādīti 25 darbi iepazīstina mākslas cienītājus ar mazāk zināmu Talsu novada muzeja gleznu kolekciju, kuras vērtīgākā daļa muzeja krājumā ienākusi Otrā pasaules kara laikā. Pateicoties atjaunotā Kultūras fonda piešķīrumam topošajam Talsu pilsētas muzejam 3 000 vācu reihsmarku apmērā un Talsu apriņķa valdes jau agrāk piešķirtajai summai 9 000 reihsmarku apjomā īsi pirms kara beigām – 1944.gadā – tika iepirkti darbi no gleznotājiem J.Tīdemaņa, K.Ubāna, F.Milta, K.Neiļa, L.Liberta, U.Skulmes, K.Miesnieka, J.Rikmaņa,M.Rozentāla, J.Matisona – kopā 13 mākslas darbi.

Apskatāmas Talsos populārākā gleznotāja Žaņa Sūniņa pirmskara un kara laikā tapušās sadzīves žanra kompozīcijas; iespējams, tieši šīs ir visaugstāk vērtējamas no viņa garajā gleznotāja mūžā tapušajiem darbu tūkstošiem.

Eksponētas divu Talsiem īpaši nozīmīgu mākslinieku, zīmēšanas skolotāju Jēkaba Spriņģa kara laikā tapušas gleznas un Oto (arī Atis) Viduka 1950. – 1960.gadu darbi. Atbildīgi un aizrautīgi strādājot par zīmēšanas, rasēšanas un mākslas vēstures skolotājiem Talsu skolās, daudzus savus skolniekus pavirzot uz mākslas ceļa, abi autori prata atrast laiku arī savai radošajai darbībai, izveidoties par interesantiem un pilsētā cienītiem māksliniekiem.

Iespējams iepazīties ar Talsos dzimušā, Parīzē un Elzasā strādājošā gleznotāja Frederika Fībiga (1885 – 1953) četriem darbiem, salīdzināt 1910.gadā Parīzē gleznotos portretus ar mākslinieka 1930.gados izveidojušos glezniecības stilu viņa pēdējā dzīves vietā Selestā, Elzasā.

Izstādē iekļauti arī ar Talsu novadu saistītu mākslinieku Jāņa Pūpola un Margaritas Stīpnieces darbi.
Ir izdots izstādes katalogs. Projektu atbalstījis Valsts kultūrkapitāla fonds un Talsu rajona padome, gleznas restaurēja Latvijas Mākslas akadēmijas Restaurācijas nodaļas studenti Gunitas Čakares vadībā.

talsiSunins_Piedzirnavam-m