Izstādes ārpus muzejaMākslas jaunumi

Talsu Krūmu mākslas grupas izstāde “Laiks. Province. Vai māksla?” 08.09. – 08.10. 2011

Ar retrospektīvu izstādi „Laiks. Province. Vai māksla?” savu jau pagājušo 25 gadu pastāvēšanas jubileju Latvijas Mākslinieku savienības galerijā pēdējo reizi atzīmēja Talsu Krūmu mākslas grupa. Līdz šim šī izstāde eksponēta arī Briselē ( 2009 ), divās Stokholmas priekšpilsētās ( 2010 ), Kuresārē, Ventspilī ( 2010 ) un Talsos.

Kuratores Gunas Millersones veidotajā ekspozīcijā pārstāvēta Krūmu grupas glezniecība ( Andris Biezbārdis, Laura Feldberga, Gunta Kalsere, Guna Millersone, Zigurds Poļikovs, Modris Sapuns, Laura Vecmane, Andris Vītols un Armands Zēfelds ), bet fotogrāfu Ulda Balgas, Daiņa Kārkluvalka un Āra Krauzes digitālajās izdrukās rādīti grupas konceptuālie projekti ( „Plūdi Talsos”, 1987, „Katla māksla”, 1990, demokrātiskās glezniecības izstāde „Tā es ar` var`”, 1992, „Talsu gods”, 1998, „Viena nakts”, 2003, „Talsu tiesa”, 2005 – 2009 ) un atspoguļots grupas veidošanās ceļš no nepretenciozu ainaviņu gleznotāju kopas tās pirmssākumos 1980. gados līdz mākslinieku vienotnei ar profesionālu stabilitāti glezniecībā un ar atraktīvu varēšanu veidot projektus ar sociālu ievirzi, riskējot idejas smelt provinces dzīves norisēs – tādēļ arī jautājums izstādes nosaukumā – vai tā ir māksla? Šeit un tepat? Jo grupas projekti bieži vien raisījuši vēlmi uzdot šos jautājumus un likuši kādai provinces sabiedrības daļai izteikties visai krasi: – žēl deldēt šo vārdu – mākslinieks…, pusmākslinieki, iekodušies muļķībā…perversi un slimīgi, laikā, kad …

Krūmu mākslas grupas biedri laimīgi satikušies 1985. gadā un sāk kopīgi doties gleznot dabā, 1994. gadā Talsu muzejā un 3 Dānijas pilsētās sarīko 10 gadu jubilejas izstādi, kopš tā laikā tā sāk saukties par Krūmu mākslas grupu. Grupas biedru skaits ir bijis mainīgs: pamatkodolam – gleznotājiem Andrim Biezbārdim, Guntai Kalserei, Gunai Millersonei, Andrim Vītolam un fotogrāfam Dainim Kārkluvalkam gadu gaitā pievienojušies mākslinieki, kuri izturējuši grupas nekur nedefinētos iekšējos mākslas kritērijus. Grupas izstādes notikušas Dānijā, Zviedrijā, Holandē, Igaunijā, Lietuvā, Čehijā, Beļģijā.
Izstādes atbalstītāji ir VKKF, Talsu novada pašvaldība un Talsu novada muzejs, atklāšana Latvijas Mākslinieku savienības galerijā 8. septembrī plkst. 17:00 un tā būs apskatāma līdz 8. oktobrim.

1994-09-02-nr11

Guna Millersone,
izstādes kuratore