AktualitātesIzstādes muzejāMākslas jaunumiPasākumi

TĀ IR ATZĪŠANĀS

Talsu novada muzeja  Izstāžu zālē no 7.jūlija līdz 8.augustam būs apskatāma Māra Upzara gleznu un Armanda Vecvanaga skulptūru izstāde „Atzīšanās”. Līdzās Māra Upzara līdzsvarotajām gleznām Armanda Vecvanaga dinamiskās skulptūras šajā izstādē rada interesantu spriegumu. Abu mākslinieku darbi lieliski papildina viens otru – skulptūrās pamanāmā dažādu materiālu sadzīvošana sasaucas ar gleznās vērojamām izcili noskaņotajām krāsu laukumu attiecībām.

Par izstādes nosaukumu „Atzīšanās” mākslinieki-laikabiedri (abi dzimuši 1968. gadā) ir ātri vienojušies, atzīstot, ka gan dzīvē, gan mākslas darbos viņi nejūt vajadzību slēpt iespējamos trūkumus un ir pat gatavi atzīt arī savas kļūdas un nepilnības. Nekas nav noslēpjams, jo katrs mākslinieka darbs  ir arī viņa tā brīža pašportrets, kas vērīgam skatītājam daudz ko var atklāt ne tikai par darbā risināto ideju, bet arī par pašu mākslinieku. Iespējams, šāda Pasaules uztveres līdzība daļēji ir skaidrojama arī ar to, ka šie mākslinieki ir pazīstami kopš agras jaunības, kad kopā mācījušies Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā.

Mārim Upzaram šī ir jau trešā personālizstāde Talsu muzeja Izstāžu zālē; esam jau iegaumējuši, ka Mākslas akadēmijā viņš ir beidzis Tekstilmākslas nodaļu (1998 ). Savukārt, pēc maģistra grāda iegūšanas glezniecībā Māris visai ātri sāk gleznot minimālisma stilistikā (vai tā būtu kā nostāšanās pretī tekstilmākslas paģērošajai vajadzībai pēc bagātām faktūrām un  daudzkrāsainas kārtainības?) Upzara gleznās valda askēze, tīrība, klusināts maigums un abstrakta noslēpumainība.

Armands Vecvanags Talsu novada muzejā ir izstādījies kopā ar domu biedru grupu “Zemūdeņu kari. Epizode Nr. 8” 2013. gadā, kuras liela daļa autoru ir studējuši dizainu vai metālmākslu Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā vai Latvijas Mākslas akadēmijā; viņu visu kopīgo radošo jomu var saukt par mākslas dizainu.  Armands Vecvanags ir papildinājies Ziemeļamerikas Humbolta universitātē ASV, un viņu noteikti var saukt par ļoti daudzveidīgu mākslinieku: rotas, vides objekti dažādos materiālos (koks un metāli) , interjeri, mēbeles, gaismas ķermeņi, reklāmas objekti, arī stājskulptūras, kuras tagad apskatāmas Talsos un darinātas īpaši šai izstādei.

Izstādes atklāšana paredzēta 10. jūlijā plkst. 14:00. Ierodoties uz šo pasākumu, jāuzrāda Covid-19 sertifikāts par vakcinēšanos vai izslimošanu kopā ar personu apliecinošu dokumentu. Var būt arī negatīva testa apliecinājums, kas derīgs 48 stundas.

Bērni līdz 12 gadu vecumam var ierasties bez ierobežojumiem.

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos

Publicēts: “Talsu Vēstis”, 2021, 9. jūlijā, 4. lpp.

Titulattēls: A. Vecvanags “Es esmu vakcinējies!”

  1. M. Upzars “Ticēšana”
    M. Upzars “Tīrība”