Izstādes muzejāMākslas jaunumiPasākumi

Sveiks, pavasari! – Mākslas dienas Talsos

Ildze Ose “Hello, Spring!”

„Hello, Spring!” – šādu zīmīgu nosaukumu savai gleznai devusi māksliniece Ildze Ose; viņa šogad pirmo reizi piedalīsies tradicionālajā Talsu mākslinieku Mākslas dienu izstādē. Tā tiks atklāta 15. aprīlī Talsu novada muzejā plkst. 14:00, bet plkst. 17:00 Brīvās mākslas telpā Baložu pasts tiks atklātas vēl trīs izstādes.

Centralizēta Mākslas dienu norišu vadība, kā agrāk – kaut vai informatīvajā līmenī, ar ziņām par Mākslas dienu norisēm visā valstī – tas taču notika vēl ne tik sen; šķiet, nu gan viss ir beidzies. Katrs dara pēc savas iniciatīvas un varēšanas. Pavasaris ir klāt, ir tāda kņudinoša sajūta, ka kaut kam taču ir jābūt – un Talsos Mākslas dienas būs!
Kā jau vairākus gadus, Mākslas dienu izstādes Talsos tiek atklātas 15. aprīlī reizē ar kādreizējo Talsu, Sabiles un Valdemārpils (Sasmakas) miestu, kuri tagad ir pilsētas, ieiešanu jaunajā statusā: 1917. gada 15. aprīlī Krievijas pagaidu valdība atļāva šajos miestos organizēt vēlēšanas tāpat kā pilsētās. Tātad Talsiem, Sabilei un Valdemārpilij kā pilsētām šogad 100.
Ir vēl viena mākslinieciski fatāla jubileja šajā datumā: pirms 565 gadiem – 1452. gada 15. aprīlī ir dzimis diženais renesanses mākslinieks Leonardo da Vinči (miris 1515. gada 2. maijā) – arī tāpēc tieši šajā datumā pirms daudziem gadiem (1959. gadā) aizsākās kādreizējo vērienīgo Mākslas dienu organizēšana. Abi mums nozīmīgie notikumi tieši 15. aprīlī un to kārtīga atzīmēšana ir tagad jau Talsos stabili iedibināta tradīcija vai pat rituāls.
Par rituālu ik gadus šajā dienā ir kļuvusi arī Talsu novada pašvaldības Ž. Sūniņa prēmijas piešķiršana vizuālajā mākslā kādam Talsu māksliniekam par izciliem radošiem sasniegumiem vai ieguldījumu novada mākslas dzīvē iepriekšējā gadā. Rituāls ir arī pati Mākslas dienu izstāde: ir jābūt dažādu paaudžu mākslinieku jauniem darbiem un jaunu censoņu parādīšanās un salīdzināšanās iespējai. Tā būs arī šogad. Brīvās mākslas telpa Baložu pasts jau otro gadu piedāvā savus rituālus, vairāk saistībā ar amatiermākslu: tā būs kopizstāde ar nosaukumu „Salidojums”, “Īslaicīgi nekustīgs” būs Valtera Lauvas zīmējumu izstāde, bet izstādē „Nariņciema bilžu meistars” novadpētnieks Aldis Denčiks rādīs sava vectēva Žaņa Eihvalda 1930. gadu fotogrāfiju kolekciju.
Pasākums muzejā tiks ievadīts ar galvenās speciālistes vēstures jautājumos Ineses Vemperes sagatavoto izstādi „Talsu pilsētas galvas”, atvērs arī Aleksandra Pelēča lasītavas vadībā sagatavoto grāmatu „Talsu namu stāsti”, koncertu sniegs dziedātājs un arī mākslinieks (grafiķis) Igo un pianists Juris Kristsons.
Guna Millersone,
Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos