Aktualitātes

Sveiciens Ziemassvētkos!

Ierakstā dzirdamo populāro Ziemassvētku melodiju “Klusa nakts, svēta nakts”, kura šogad svin savu 202. jubileju, atskaņo Raimonds Felšs uz Talsu novada muzeja harmonija, kas ražots firmā “Hofmans un dēli”, datējums – 19. gs. beigas vai 20. gs. sākums.

VIDEO SVEICIENS

Muzejs harmoniju muzeja krājumam iegādājies 2005.gada 22.novembrī no talsinieka Imanta Neilanda, kurš to mantojis no mājas īpašnieces (iespējams, Saules ielā 13) Lizetes Stramdieres, kura ir strādājusi par medmāsu.

Harmonijs bija plaši izplatīts instruments 19.gs. mūzikas salonos, skolās, mājas muzicēšanā. Bieži ASV misionāri izmantoja harmonijus ērģeļu vietā, kamēr tiek uzbūvētas ērģeles dievnamā. Harmonijus plaši izmantoja mājās, jo klavieres bija dārgāks instruments, kurš bija jāskaņo, taču harmoniju nebija nepieciešams skaņot. Līdz ar to harmonijus iegādājās arī turīgi zemnieki, un tie bija sastopami daudzās Latvijas mājsaimniecībās. Stiepjošo skaņu dēļ tos bija ērtāk izmantot skolās dziedātprasmes mācīšanai, jo gari stieptā skaņa vieglāk, precīzāk palīdz uztvert skaņas augstumu. Turīgākās skolas iegādājās ērģeles.

Informāciju par harmoniju no Talsu novada muzeja krājuma un Ugāles ērģeļbūves darbnīcas vadītāja Jāņa Kalniņa apkopoja Talsu novada muzeja galvenais speciālists izglītojošā darbā Raimonds Felšs.

Video: Aija Pudure

Foto: Sandis Priede