Uncategorized

SKATU MEKLĒTĀJS ULDIS BALGA

Atkal pagājuši 5 gadi, atkal liela personālizstāde. Ar ko pārsteigt, ko jaunu atkal parādīt? No 9. marta muzejā skatāma Ulda Balgas personālizstāde “Skatu meklētājs”.

Jāatzīst, fotogrāfs Uldis Balga, kopš viņš dzīvo Talsos (1998 ), vienmēr savām jubileju izstādēm ir pratis mobilizēties : tās vienmēr bijušas pārdomātas un līdz augstai gatavībai novestas, vienmēr interesanti eksponētas – par to jau vispirms liecina izstāžu nosaukumi: “Robežnepārkāpējs”(1999) ar neaizmirstamo bītlu Imagine fonā, “Reflex Antique (2007) – tās bija atmiņas par savu Valkas dzīves periodu, kad var saprast, no kurienes nācis slavenais Balgas radiatoru cikls un kad varbūt citi un arī viņš pats bija sapratis, ka var un ir spējīgs sekmīgi vadīt amatierfotogrāfu apvienības (Reflex Valkā un Talsu foto klubs).  2013. gada “Stāsti”, kur atpazīstamas daudzas jau Talsu radošās dzīves peripetijas, kurās pats bijis klāt, “Skat-logi” (2018), kuri izcēlās ar sarežģīto izstādes telpas scenogrāfiju, arī viņa personīgās dzīves vizuālajām atklāsmēm – tās bija profesionāli labi sagatavotas izstādes.

Iespējams, kāds teiks, ka šī jau ir tāda tradicionālāka, kaut arī Uldis pirmo reizi visu kolekciju ir salicis no digitālajām fotogrāfijām. Vai tad būtu liela atšķirība? Laba bilde paliek laba bilde. Protams, melnbaltās fotogrāfijas vienmēr ir uzskatītas par fotogrāfa redzes, arī kompozīcijas izjūtas  īstāko kontrolieri. Bet ir pienācis brīdis, kad tu vari un māki to pielietot arī digitālajā bildē. Pārskatot sakrāto failu krājumu kopš 2013. gada, ir pamanīts, ka tādējādi tiek izdarīti daudz vairāk uzņēmumu no viena skatu punkta ( …es nemitīgi darbojos kā labākā Skata meklētājs… ). Turpmāk no šiem uzņēmumiem papīra formātā vai digitālajā vidē dzīvi turpina tikai viens kadrs, pārējiem paliekot krātuvē. Nežēlīga atlase.

Saliekot blakus vairākus līdzīgus uzņēmumus, rodas it kā kinematogrāfisks efekts, rodas tāda kā kustība, bet tā notiek jau skatītāju galvās! Un reizēm šķiet, ka attēlu rinda izaug daudz garāka, un tu vari daudz vairāk it kā pastāstīt, likt iztēloties un sajust daudz vairāk…

Izstāde “Skatu meklētājs” būs apskatāma līdz 12. aprīlim. Tikšanās ar mākslinieku un viņa sveikšana 70 gadu jubilejā paredzēta 18. martā plkst. 14:00.

Guna Millersone