AktualitātesMākslas jaunumi

SKAIDRĪTE ELKSNĪTE (1929 – 2002) JŪRAS ETĪDE. SARKANĀ.

SKAIDRĪTE ELKSNĪTE. JŪRAS ETĪDE. SARKANĀ. 1978, a/e, 90X100

 

Gleznotājas Skaidrītes Elksnītes sirdij tuvākie bija sārtie, violetie un oranžie toņi. Kad 1965. gadā viņa sāka strādāt Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolā par zīmēšanas un gleznošanas skolotāju, piejūras pilsēta kļuva par mākslinieces dzīves un radošās darbības vietu. Tāpēc izvēlējāmies S. Elksnītes gleznu “Jūras etīde. Sarkanā.”

Kā minēts Lienes Bernātes sastādītajā, gleznotājai veltītajā monogrāfijā, Skaidrītes Elksnītes gleznās nav aizvainojuma, nav sliktu emociju, nav trauksmes, tā ir idille par harmonisku pasauli. Viņai tuvas mazpilsētu un lauku ainavas, namu arhitektūra, pilsētu un lauku baznīcas, daba, čigāni un zirgi. Mākslinieces gleznās tēlotie cilvēki ir spilgtas personības ar savdabīgiem raksturiem. Interesantas un veiklas ir tvertās skices figurālajām kompozīcijām un portretiem.

Skaidrīte Elksnīte dzimusi 1929. gada 5. martā Ventspilī. Skolas gaitas sākusi Talsu Valsts pamatskolā un turpinājusi Tukumā, mākslas pamatus apguvusi pie Talsu gleznotāja Žaņa Sūniņa. Beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Stājglezniecības nodaļu. Turpmākie dzīves gadi pavadīti pedagoģiskajā darbā un Mākslinieku savienības Liepājas organizācijā. Kopš 1958. gada rīkojusi personālizstādes Liepājā, Rīgā, Talsos un citās Latvijas pilsētās. Regulāri piedalījusies Talsu mākslinieku-novadnieku darbu izstādēs. Viņas darbi glabājas Latvijas muzejos un privātajās kolekcijās. Pateicoties gleznotājas māsīcai Ainai Audzei Talsu novada muzejā atrodas liels skaits S. Elksnītes darināto skiču un uzmetumu, muzeja pamatkrājumā atrodas 13 gleznas.

Skaidrīte Elksnīte mirusi 2002. gada 23. aprīlī, apbedīta Pūres kapos.

Inga Pētersone, muzejpedagoģe – speciāliste mākslas jautājumos.