Izstādes muzejāMākslas jaunumi

Signes Vanadziņas gleznu izstāde “Kurš gadalaiks?”

 Šī gada Mākslas dienas Talsos rotās košās un vitālās gleznotājas Signes Vanadziņas gleznu izstāde “Kurš gadalaiks?”

Signes Vanadziņas mākslas izglītības gaita ir Latvijai tradicionāla: J. Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskola (1991), Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļa (1991-1997), prof. Induļa Zariņa Monumentālās glezniecības meistarklase (1995-1997), maģistratūra (1997). Taču liekas, ka visnozīmīgākā izglītošanās daļa Signei varētu būt bijusi mācība pie Induļa Zariņa: ir kaut kur minēts, ka Signe Vanadziņa ir tā “īstenākā” Zariņa skolniece. Ar manis personisku piebildi šoreiz – viņa ir vislabākā skolniece un labāka par pašu profesoru. Klāt  Zariņa savulaik it kā drosmīgajam pamatkrāsu krāsu pielietojumam – sarkans, zils un dzeltens –  viņa  ir pievienojusi absolūti veiklu otas rakstu pretstatā Zariņa smagnējībai un izkrāsot tendencei,  viņas klusās dabas un ainavas ir artistiski brīvas kompozīcijas par it kā senām un aprobētām tēmām; Signes pienesums ir apskaužami elegants un virtuozs, ar prieku radīts, daudzpusīgāks. Mažoro kopnoskaņu veicina arī lineārās lietas: it kā švīkājumi, – kā zāles stiebri, kā vēja pūtiens vai lietus lāses vai ziedputekšņi un krītošas zvaigznes, arī gaismas spīdi: tie visi tik mainīgajā ainavā stāsta par apbrīnojami dzīvīgu pasauli visapkārt – atliek tikai to ieraudzīt arī mums – skatītājiem.  Un vēl krāsa – kā pamatvērtība, kā tēla nesēja. Jā, tā nepretendē uz pārāk lielu niansētību vai noskaņotību, valda krāsu pretnostatījumi: indīgi zils pret sarkani oranžo, lillā pret dzelteno vai arī rozā ir tik ļoti rozā, ka vairāk jau nevar… Taču te nu mēs redzam, ko nozīmē īsts un dabisks temperaments, kuru sakārtot spēj mākslinieces augstā profesionalitāte gleznas virsmas apdarē un kompozīcijas nobeigtības sniegumā.

Signe Vanadziņa ir sarīkojusi vairāk kā 20 personālizstādes, ir daudzu prēmiju glezniecībā laureāte, piedalījusies daudzās Latviju pārstāvošās  izstādēs Lielbritānijā, Austrālijā, Somijā, Lietuvā, Zviedrijā, Vācijā, Norvēģijā, Krievijā, Itālijā, Dienvidkorejā, ir aktīva mākslinieku plenēru dalībniece Latvijā un ārvalstīs.

 Izstādes atklāšana notiks Mākslas dienu sarīkojuma laikā Talsu novada muzejā plkst. 13:00. Izstāde būs apskatāma līdz 20. maijam.

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos