Senās pasaules mūzika un instrumenti „Vakarā „Villā Hochheim””.
4.novembrī plkst. 18.30 zoom platformā notika tikšanās ar senās pasaules tautu mūzikas izpildītājiem Lenardu un Adriānu Martu Gotlubiem.
Atskats uz tikšanos ar senās mūzikas izpildītājiem.
Mūziķi savā dzīvesvietā bija izveidojuši nelielu koncertskatuvi, parūpēdamies par nepieciešamo apskaņošanu un visu tehnisko nodrošinājumu, par ko, mēs, organizatori, esam bezgala pateicīgi. Prieks par ikvienu klausītāju, kurš pieslēdzās tiešsaistei, klausījās un aktīvi piedalījās, uzdodot jautājumus vai komentējot priekšnesumus.
Vakara gaitā Lenards Gotlubs iepazīstināja ar lautas (arhilautas – mūzikas instrumenta) uzbūvi, atklājot, ka pirmo instrumentu viņš ir uzbūvējis pats no nelietojamām ģitārām. Arī šobrīd viņš aizrāvies ar lautas būvi. Ikdienā Lenards apmāca bērnus mandolīnas un ģitāras spēlē. Mūzikas instrumentu spēli apguvis pašmācības ceļā, papildinot zināšanas pie flamenko ģitārspēles virtuoza Andra Kārkliņa. Nodarbības laikā mums tika demonstrētas arī citu veidu lautas un iepazināmies ar tās spēles īpatnībām, vēsturi un attīstību. Izrādās, ka lauta savā ziņā tiek uzskatīta par mandolīnas priekšteci.
Adriāna Marta ir diplomēta alta (liela vijole) spēles meistare. Taču, spēlējot seno mūziku, viņas sirds pieder taustiņvijolei, jeb nikelharpai, kas pamatā ir zviedru tautas mūzikas instruments. Zviedrijā šis instruments ir tikpat populārs kā mums kokle, taču līdzības ziņā tuvākais ir rata lira. Šai senajai vijolei ir vairāk stīgu nekā ierastajai, un to spēlē nevis, stīgu piespiežot ar pirkstu, bet gan, lietojot taustiņus. Adriāna Marta pastāstīja, ka uz šī instrumenta var spēlēt ne tikai tautisku mūziku, bet ir iespējams nospēlēt arī klasiskās mūzikas skaņdarbus.
Vakara gaitā tēvs un meita aizveda muzikālā ceļojumā uz Zviedriju, Dāniju, Nīderlandi un daudzām citām valstīm. Noslēgumā bija iespējams baudīt latviešu danču mūziku, kura bija atpazīstama arī mums. Lai gan skaņas un vibrācijas gaisā nav tādas, kā klātienē, tikšanās deva iespēju iepazīt, sadzirdēt un pavadīt vakaru nedaudz atšķirīgāk no ikdienas. Klausītāji bija apmierināti ar vakara baudījumu, par to liecināja pateicības vārdi tiešsaistes čata sadaļā.
Mūziķi tēvs un meita jau kādu laiku mūzikas pasaulē atpazīstami kā senās mūzikas pazinēji un arī tās izpildītāji. Šajā tikšanās reizē būs iespēja iepazīt seno mūziku no dažādām pasaules vietām, kā arī apskatīt kādu tautu mūzikas žanrus. Viesi arī sniegs nelielu ieskatu tajā, kādi bija senie instrumenti, kāda žanra mūziku parasti izpildīja uz attiecīgā instrumenta. Viens no īpašākajiem instrumentiem, ko spēlē Lenarda Gotluba meita Adriāna Marta Gotlube, ir taustiņvijole.
Lenards Gotlubs ir mandolīnas, viduslaiku un renesanses lautas un ģitāras spēles pārzinātājs, kā arī nodarbojas ar seno mūzikas instrumentu izgatavošanu un restaurēšanu. Darbojies dažādos senās mūzikas un tautas mūzikas ansambļos. Šobrīd aktīvi muzicē ar savu īru mūzikas grupu. Koncertē Latvijā, Baltijas un Skandināvijas valstīs un citur Eiropā.
Adriāna Marta Gotlube ir diplomēta alta spēles meistare, bet paralēli muzicē un uzstājas arī ar zviedru tautas mūzikas instrumentu nikelharpu jeb taustiņvijoli. Viņa pašlaik ir Latvijā vienīgā šī instrumenta spēles pārvaldītāja, uzstājas gan kā soliste, gan kā ansambļa un orķestra dalībniece. Adriāna atskaņojusi viduslaiku un renesanses mūziku koncertos Latvijā un Zviedrijā.
Kādu laiku jau Talsu novada fonds sadarbībā ar Talsu novada muzeju īsteno kultūrizglītojošu projektu „Vakari „Villā Hochheim””, kura ietvaros ir iespēja tikties ar daudzpusīgām personībām. Esošajā situācijā klātienes tikšanās diemžēl nav iespējamas, taču ceru, ka tiešsaistes tikšanās dos iespēju piedalīties vairāk interesentiem. Šī projekta ietvaros paredzētas tikšanās 22. novembrī plkst. 17.00 ar mūziķi, spilgtu personību, novadnieku Intaru Busuli, 29. novembrī ar etnomuzikologu Valdi Muktupāvelu. Sekojiet līdzi aktuālajai informācijai par tikšanās vietu un veidu, jo, vadoties pēc valstī noteiktās epidemioloģiskās situācijas, tikšanās var tikt pārcelta.
Pasākuma norise ir iespējama, pateicoties Talsu novada kultūras un tūrisma projektu finansēšanas konkursam, kurā Talsu novada fonds ieguvis līdzekļus.
Raimonds Felšs,
Talsu novada muzeja galvenais speciālists izglītojošā darbā un Talsu novada fonda projekta „Vakari „Villā Hochheim”” vadītājs.