Uncategorized

SAULES CEĻU NEAPJAUST. Jūrmalas māksla Talsos

Talsu novada muzeja Izstāžu zālē 15. aprīlī  plkst. 16:30 atklās Jūrmalas gleznotāja Jāņa Jēkabsona gleznu izstādi “Saules ceļu neapjaust”. Tā būs apskatāma līdz 28. maijam. 15. aprīlī muzeja galvenajā ēkā būs apskatāma arī Talsu mākslinieku Mākslas dienu izstāde.

Zinot Jūrmalas mākslinieku grupu jau no pagājušā gadsimta 80. gadiem, ir bijis patīkami vērot jauna gleznotāja veidošanās gaitu, kurš lēnām izkopj pats savu gleznošanas stilu: viņš nekļuva par toreizējā grupas līdera Valda Buša (1924 – 2014) absolūtu sekotāju un, protams, viņš nav kļuvis  par sausu reālistu. Turklāt, Jāņa Jēkabsona (1955) mākslas izglītība nav iegūta Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā – 1986. gadā viņš pabeidza Interjera un iekārtas nodaļu. Savu darba gaitu sākumā Jānis Jēkabsons iekārtoja sabiedrisko telpu interjerus, arī mūsu pusē (Talsu SCO, Pastendes kultūras namā), un tajos dažreiz bija jāietilpina arī sienu gleznojumi; pieļauju, ka tad viņam arī radās vēlme gleznot.

Kopš 2000. gadu sākuma Jānis Jēkabsons  sāk aktīvi piedalīties izstādēs un viņa darbi ir kļuvuši patīkami atpazīstami. Laba dekoratīvo krāsu izjūta, prasme atbrīvoties no liekā, turklāt tas notiek,  gleznojot dabā, kad esenciālo tvert var traucēt ne tikai laika apstākļi vien.  Gleznotājs prot radīt izmēros mazu un skaistu  bildīti, bet monumentāli to traktēt; tādos gadījumos tomēr nākas atcerēties veiklo un drosmīgo gleznotāju Valdi Bušu, kurš tomēr netieši ir Jāni Jēkabsonu, arī Talsu Andri Vītolu  iespaidojis. Toties  Jānim ir labāka krāsu izjūta un elegantāks līnijas izmantojums, līniju raksts varbūt arī ir gleznotāju Jēkabsonu vislabāk raksturojošais elements. Talsu mākslas zinātājus var pārņemt mazliet sentimentālas atmiņas par atpazītu, vairāk kā  simts gadus atpakaļ modīgo virzienu – kluazonismu (vitrāžai līdzīgs krāsu laukumu salikums, kuri ierobežoti ar melnu līniju) kādā, starp citu, kādu laiku Parīzē un Elzasā gleznojis talsinieks Frederiks Fībigs (1885-1953).

Guna Millersone