PasākumiVēstures jaunumi

Sarīkojums “Brīvības rītausmā”

Sagaidot Latvijas valsts proklamēšanas simtgadi un Brīvības cīņu jeb Neatkarības kara 100. gadskārtu kopš 1918. gada decembra, Talsu novada muzejā izveidota jauna ceļojošā izstāde un 15. novembrī plkst.13.00 notiks sarīkojums “Brīvības rītausmā.” Tajā par kara medicīnu Latvijā Neatkarības kara laikā klātesošajiem pastāstīs vēsturniece, Latvijas universitātes Latvijas vēstures institūta zinātniskā asistente Inna Gīle, bet par vēstures laikposmu no 1918. gada novembra līdz 1919. gada novembrim Talsos un apriņķī ieskatu sniegs Talsu novada muzeja speciālists vēstures jautājumos Guntars Tenne. Paredzams, ka šo pasākumu kuplinās Talsu pamatskolas 2.– 4. klašu meiteņu koris ar solisti Lauru Mitleri un ģitāristu ansamblis, kā arī Talsu jaunsargi.

Izstādē “Brīvības cīņu laiks Talsu apriņķī. 1918–1920” uz 10 pārvietojamām planšetēm pamatvilcienos atspoguļots šis dramatiskais un sarežģītais laika periods Latvijas vēsturē, sākot no Latvijas Republikas proklamēšanas brīža līdz pat Bermontiādes noslēgumam un Talsu atbrīvošanai 1919.gada 24.novembrī, kas Talsu un apriņķa iedzīvotājiem deva iespēju pakāpeniski atjaunot kara un juku laikos sagrauto pilsētas saimniecību un labklājību. Tas neapšaubāmi bija lielu ambīciju, pretspēku cīņas un ideju sadursmes, arī viszemiskāko kaislību piepildīts laiks, kad, par spīti šaubām un neticībai, tomēr uzausa ilgi gaidītais brīvības rīts mūsu tautai un zemei.

Laipni gaidīti visi interesenti!  Izstādes atklāšanas pasākumā būs apskatāma neliela muzeja krājumā esošu šā laikposma ieroču kolekcija.

 

Guntars Tenne,

Talsu novada muzeja speciālists vēstures jautājumos