Aktualitātes

„Sakrālais mantojums – jaunas atklāsmes”…

4.augustā Talsu novada muzeja darbinieki devās nelielā svētceļojumā –  iepazīt Romas Katoļu baznīcas sakrālo mantojumu un noskaidrot, kā zied Kurzemes ornāts* Aizputē.

Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes rosinātās programmas ietvaros bija iespēja ielūkoties Aizputes Kristus Karaļa Romas katoļu draudzes baznīcā, kuras arhitektūrā izmantots jaunā un senā apvienojums – 21. gs. skandināvu arhitektūras elementi un 19. gs. Liepājas Karostas vēsturiskie ķieģeļi.

Programmas apmeklētājiem tika piedāvāta iespēja paviesoties 19. gs. Aizputes baznīcā, kura apmeklētājiem ir slēgta. Tā bez ārējām atpazīšanas zīmēm kalpojusi līdz jaunā dievnama iesvētīšanai 2009. gadā. Baznīcā ir apskatāma ekspozīcija „Katoļu dievnama interjera un rituālu priekšmeti”.

Svētceļojuma turpinājumā Aizputes novadpētniecības muzejā norisinājās reliģisko tērpu izstādes „Kā zied Kurzemes ornāts” atklāšana, kā arī konference „Katoļu sakrālais mantojums Kurzemē”. Tās ietvaros priesteris un tekstilmākslinieks Andris Vasiļevskis stāstīja par Kurzemes reliģisko tērpu kolekciju, un nodemonstrēja šo apģērbu valkāšanas īpatnības. Tekstiliju restauratore Indra Saulesleja dalījās ar sakrālo tekstiliju atjaunošanas un saglabāšanas pieredzi. Mākslas vēsturniece Daina Lāce iedziļinājās jautājumā par tēliem un simboliem Dienvidkurzemes baznīcās, bet vēsturnieks Reinis Norkārkls stāstīja par katolicisma atdzimšanu Piltenes novadā.

Vakars noslēdzās Vecpils baznīcā, iepazīstot baznīcas interjeru un tās unikālos kokgriezumus.

Liels paldies programmas veidotājiem par kvalitatīvo un piepildīto dienu. Jūs bijāt lieliski un šāda aizrautība mūs iedvesmo!

*Ornāts ir Romas Katoļu baznīcas garīdznieku virsapģērbs, ko lieto celebrējot Svēto Misi, kā arī veicot liturģiskas funkcijas, kas saistītas ar Svēto Misi, un piedaloties dievmaizes svētku procesijā. Lai uzsvērtu tā valkāšanas nozīmīgumu, tērps lielāko tiesu gatavots no pirmšķirīgiem audumiem – zīda, samta vai brokāta auduma.

Pasākuma programmas turpinājums skatāms vēl tikai līdz 6.augustam un noslēgsies ar koncertu “Skaņu mežģīnes”. Izstāde „Kā zied Kurzemes ornāts” Aizputes novadpētniecības  muzejā apskatāma vēl mēnesi.

Evija Zapacka, Talsu novada muzeja krājuma glabātāja

Aizputes Kristus Karaļa Romas katoļu draudzes baznīca
Aizputes Kristus Karaļa Romas katoļu draudzes baznīca
19. gs. Aizputes baznīca, kurā apskatāma ekspozīcija „Katoļu dievnama interjera un rituālu priekšmeti”
Reliģisko tērpu izstādes „Kā zied Kurzemes ornāts” atklāšana Aizputes novadpētniecības muzejā