Dabas jaunumiIzstādes muzejā

Roze – ziedu karaliene

rozes_horizontaliTalsu novada muzejā 22. un 23. jūlijā būs skatāma rožu izstāde.  Piedāvājumā – Dailas un Bruno Trubiņu audzētās rozes no Tukuma novada “Rozītēm”. No visām pasaules rozēm viņi cenšas atlasīt veselīgākās, skaistākās un piemērotākās rozes Latvijas klimatiskajiem apstākļiem.

Visas pasaules tautas ir mīlējušas rozi jau no senseniem laikiem. Rozes apbur ar ziedu formu, nokrāsām, auguma daiļumu, bagātīgo ziedēšanu un neatkārtojamo, brīnumaino aromātu. Sākumā cilvēki rozes izmantoja ārstniecības nolūkos un audzēja savās apmetnēs ierīkotajos dārzos. Vēlāk tās kultivēja jau līdz ar citiem augļaugiem. Garšīgos, aromātiskos un ar C vitamīnu bagātos rožu augļus un ziedu vainaglapas lietoja uzturā, ārstniecībā un kosmētikā.

Mūsdienu rožu sortimentā ir augi dažādiem nolūkiem: tējhibrīdrozes (lielziedu rozes) – grieztiem ziediem, floribundrozes (ķekarrozes) – parastiem dārziem, klājeniskās rozes (mazās krūmrozes) – līdzeniem stādījumiem, krūmrozes – atsevišķām vietām, stīgotājrozes – sienu apzaļumošanai, miniatūras rozes – maziem dārzu nostūriem. Rožu ziedi ir gandrīz visās krāsās, tikai īsti zilo māte daba rozei nav paredzējusi.

Roze ir harmoniska it visā, tā ir vienkārša, eleganta, cēla, romantiska, noslēpumaina. Tā ir pati pilnība. Rozi dievināja, to pielūdza. Rozes tēls ir daudzveidīgs: tā ir pašas pilnības, jaunības, mīlestības, maiguma, kaisles, skaistuma, prieka, cēluma, lepnuma, gudrības, klusuma un noslēpuma simbols. Ziedu karalienes vārdu roze ir iznesusi cauri gadsimtiem un joprojām ir tikpat populāra. Tā ir iemantojusi nedalītu cilvēces mīlestību arī mūsdienās. Neviens cits augs nesagādās tik daudz prieka kā bagātīgi ziedošs, aromātisks un ar mīlestību izaudzēts rožu krūms. Dailas un Bruno devīze ir :

Roze – ziedu karaliene!

Kur zied rozes, tur mīt eņģeļi!

Lai katrā dārzā būtu pa eņģelim!

Krāšņo ziedu audzētājus Dailu un Bruno Trubiņus būs iespējams satikt izstādes atklāšanas laikā 22. jūlijā plkst. 10.00.

Nāciet, apskatiet skaisto rožu izstādi Talsu novada muzejā, iespējams, arī jūs atradīsiet savu eņģeli!

Sallija Šēnere,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste dabas jautājumos