Aktualitātes

ROMIM BĒMAM 95

Šī gada 14. jūnijā 95 gadu jubileja būtu svinama mūsu māksliniekam-novadniekam Romim Bēmam ( 1927-1993 ) – izcilam akvarelistam, mākslas zinātniekam un pedagogam. Viņš vienmēr ir minējis, ka interese par mākslu viņam aizsākusies tieši Talsos, mācoties pie gleznotājiem Žaņa Sūniņa un Jēkaba Spriņģa: Sūniņš iemācīja pareizi komponēt bildi, bet Spriņģis virzīja uz brīvāku un vairāk vispārinātu izteiksmi. Tūlīt pēc II pasaules kara Romis Bēms uzsāka mācības J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā, bet 1958. gadā viņš pabeidza I. Repina Ļeņingradas Glezniecības, tēlniecības un arhitektūras institūta Mākslas vēstures un teorijas fakultāti. Šī izglītība ļāva Romim Bēmam kļūt par godājamu mākslas vēstures pasniedzēju Latvijas Mākslas akadēmijā, rakstīt rakstus periodikā, sastādīt katalogus un monogrāfijas par latviešu mākslu, kā arī pamatīgi pētīt savu mīļāko periodu – vācbaltu mākslu Latvijā 18. un 19. gadsimtā.

Akvareļglezniecībā Romis Bēms izkopa īpašu, personisku stilu, kurš sakņojās konstruktīvismā – ļoti lakonisku laukumu un grafiskajā kārtojumu, kā arī gleznieciski aktīvu un piesātinātu krāsziedā. Bēms ir stāstījis, cik lielas pūles viņš veltījis, lai  akvarelī ( “Baltā gaisma”) panāktu vasaras tveices sajūtu Talsu ieliņu ainavā  ap luterāņu baznīcu. Noteikti jāpiemin arī R. Bēma lielais organizatoriskais darbs, veicinot latviešu akvareļglezniecības uzplaukuma laikmeta sākumu 20. gs. 50. gadu beigās un turpinot to līdz pat savai aiziešanai 1993. gadā.

Talsu novada muzeja krājumā ir 13 R. Bēma eļļas gleznas un akvareļi, daudz studiju, kā arī pietiekami liels skaits viņa hrestomātisko akvareļgleznojumu skiču. Talsu novada muzejs ir sarīkojis vairākas meistara personālizstādes ( 1987, 1997 ).

 

Guna Millersone, galv. speciāliste mākslas jautājumos.

Bilde: “Ainava ar verandu”, 1990. gadu sākums. Talsu novada muzeja krājums