AktualitātesIzstādes muzejāMākslas jaunumi

RITMAS LAGZDIŅAS personālizstāde

Talsu novada muzeja Izstāžu zālē iekārtota un līdz 15. decembrim būs apskatāma mūsu novada mākslinieces Ritmas Lagzdiņas darbu personālizstāde. Šī gada vasarā Ritma svinēja nozīmīgu savas dzīves jubileju un šim notikumam par godu jau tika sarīkota izstāde Jelgavā, pilsētā, kuras mākslinieku organizācijas biedre Ritma ir bijusi 1970.- 80. gados, savas radošās gaitas sākumos,  un ir arī vēl tagad. Izstādē Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas tornī māksliniece izstādīja darbus klusās dabas žanrā (ofortus, zīmējumus, pasteļus, arī eļļas gleznas), bet šī izstāde Talsos ir tematiski daudzveidīgāka: klusajām dabām pievienojušās figurālas kompozīcijas, pie kurām visvairāk strādāts tieši pēdējos gados, ir ainavas un arī portreti.

Ritmas Lagzdiņas māksla vienmēr ir bijusi saistībā ar dabu: viņas dzīves vieta pie Spāres ezera ir jau gandrīz 40 gadus, tur Ritmas redzīgā acs visu tver un mākslas darbu tēmas nāk pašas pretī: tās ir lauku ainava un lauku darbi, gadalaiku maiņas, dārzs un dārzā izaugusī raža, kūts iemītnieki – viss ir uzzīmējams un mākslas tapšanai derīgs. Top tonāli izsvērti zīmējumi (ar vienkāršo zīmuli), grafikas darbi (pārsvarā oforti, pēdējos gados gan mazāk), eļļas gleznas un Ritmas tik iecienītie pasteļzīmējumi, kā jau izcilo Jelgavas pasteļmākslinieku Edvīna Kalnenieka un Induļa Landaus kolēģei.

Ritma Lagzdiņa ir dzimusi Talsu apriņķa Pastendē, bērnības gadi ritējuši Pastendes dzirnavās; tēvs Eduards Zikmanis – tautas daiļamata meistars, kokgriezējs, kurš prasmīgi savos darinājumos pielietojis latviešu ornamentu, arī Ritma to izmantojusi savos lietišķās grafikas darbos – plakātos, goda rakstos, ielūgumos, ofortos.  Pabeigusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Keramikas nodaļu (1964) un Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu (1972), strādājusi Spāres skolā par zīmēšanas skolotāju, bijusi Talsu mākslas skolas skolotāja un direktore. Sarīkotas daudzas personālizstādes daudzviet Latvijā, darbi eksponēti Dānijā, Grieķijā, Igaunijā, Holandē, Krievijā, Lietuvā, Zviedrijā, Bulgārijā, Latvijas Mākslinieku savienības biedre kopš 1975. gada).

Attēls: Ritma Lagzdiņa “Landstrupi”. 2020, audekls/eļļa

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos

One thought on “RITMAS LAGZDIŅAS personālizstāde

Comments are closed.