Izstādes muzejāMākslas jaunumi

Ritas Blaževičas akvareļu izstāde

Tulpju lauks, 2009

Talsu novada Izstāžu zālē ir  iekārtota Ventspils mākslinieces Ritas Blaževičas akvareļu izstāde “Krāsu simfonija”. Tā būs apskatāma līdz 4. martam.

Rita Blaževiča dzimusi Līvānos, beigusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu (1968), kopš 1987. gada dzīvo Ventspilī un regulāri piedalās Ventspils mākslinieku apvienības rīkotajās izstādēs Ventspilī, Kurzemē, arī Rīgā un citās Latvijas pilsētās, glezno akvareļa un akrila tehnikās.

Sarīkotas daudzas personālizstādes – dzimtajā Latgalē – Jēkabpilī, Preiļos, Rēzeknē un citur, kā arī Rīgā ( galerijā “Bonhans S”, Reiterna namā, Ziemeļblāzmas kultūras pilī ) un daudzkārt, protams, Ventspilī.

Ritas Blaževičas iedvesmas avots ir daba – dārzi, koki, gadalaiku maiņas, ziedi, daudz gleznotas arī klusās dabas. Mākslinieces akvareļi  izmantoti kā ilustrācijas 11 grāmatu apgāda “Annele” grāmatām, arī Talsu dzejnieces Maijas Laukmanes dzejai ( krājumi “Pieskarties bezgalībai”, “Atvērt logus uz jūru”).

Māksliniece par savu mākslu stāsta: “Krāsu simfonija – tā es to izjūtu, strādājot ar akvareli. Man patīk krāsu klāt caurspīdīgu, reizēm brīvi pludinot… Ar to es panāku, ka zieds ir plastisks un ainavas ir caurspīdīgas. Interesanta krāsu spēle sanāk, gleznojot kluso dabu , kas salikta it kā no baltiem priekšmetiem. Baltie priekšmeti nekad nav īsti balti, jo ir tik dažādas baltās krāsas nianses. Tikai saliekot tos blakus, mēs redzam atšķirības un smalkās toņu pārejas.

Klusā daba ar alus krūzi, 2012

Vēl viena man mīļa tēma ir klusās dabas rudenīgos, zeltītos toņos: vara trauki, kafijas kannas un ķirbji. Viss ir silti dzeltenbrūns vai zaļgandzeltens, bet tomēr katrs savāds savā nokrāsā – un atkal sanāk KRĀSU SIMFONIJA. Savukārt dabā, pavasarī un vasarā dominē zaļā krāsa un tajā atkal ir tik daudz dažādību. Un ja vēl blakus kāds zieds uzplaucis un ienesis savu akcentu! Garlaicīgi nav nekad.”

 Tikšanās ar mākslinieci notiks muzeja Izstāžu zālē 10. februārī plkst. 14:00.

 

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste

mākslas jautājumos