Uncategorized

Putnu dienas 2023

Muzejā atgriežas Putnu dienas, kas šogad norisināsies no 4. līdz 30 aprīlim. Šī gada tēma – gājputni.

Migrācijas putni veic jau tūkstošiem gadu. Putnus, kuri veic sezonālās migrācijas, sauc par gājputniem. Tādā veidā viņi paglābjas no sala un barības trūkuma gada aukstākajā laikā. Katru rudeni un pavasari putniem jāveic grūts un bīstams ceļojums.

Izstādē “Gājputni” varēsiet uzzināt sīkāk par putnu migrāciju, kā arī noskaidrot, kuri gājputni atgriežas visātrāk un kuri veic vistālākos ceļojumus.

Izglītojošā programmā “Gājputni” vecāko klašu skolēniem būs iespēja pildīt uzdevumu lapas, un maksimālo punktu ieguvēji saņems balvas no Talsu novada muzeja. Ar mazākajiem kopā veidosim putnu kāsi un ar kompasa palīdzību meklēsim ceļu uz Latviju.

Pieteikšanās PUTNU DIENU programmai “Gājputni”:

  • pa tālr.26841236 (Linda) vai e-pastā: linda.smilga@talsi.lv.
  • muzeja tālr. 29102628 vai e-pastā: novadamuzejs@talsi.lv

Putnu dienu aizsākumi Latvijā meklējami pagājušajā gadsimta 40.gadu beigās. To pamatlicējs ir ornitologs, rakstnieks Kārlis Grigulis (1884-1972). Rīgas Zooloģiskajā dārzā Putnu dienu pasākumi pirmo reizi notika 1952.gadā. Tika parādīti labākie putnu būrīšu veidi, LPSR Zinātņu akadēmijas ornitologi lasīja referātus un demonstrēja putnu gredzenošanu. (Āze, Anna, 2018. Putni Latvijā.)

Talsu novada muzejā Putnu dienu tradīcija aizsākta 2002. gadā. Lai gan arī agrāk ir bijuši īpaši pasākumi veltīti putnu tēmai. Katru gadu aprīļa mēnesī Talsu novada muzejā notiek putniem veltītas informatīvas izstādes, izglītojošas lekcijas, interaktīvas nodarbības un arī dažādas praktiskas nodarbības, piemēram, putnu būrīšu gatavošana.

Programmas izmaksas:

  • skolēnu grupai muzeja teritorijā, ja ar izglītības iestādi nav noslēgts līgums – € 0.80 personai;
  • skolēnu grupai muzeja teritorijā, ja ar izglītības iestādi ir noslēgts līgums – € 0.40 personai;
  • pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņu grupai muzeja teritorijā – € 0.40 personai.