AktualitātesVēstures jaunumi

Pieminot deportācijās cietušos

Pirms 80 gadiem pirmajā masveida deportācijā no Talsu apriņķa uz Sibīriju aizveda 444 iedzīvotājus, tajā skaitā no Talsiem – 106, no Sabiles – 2, bet no Latvijas kopā – vairāk nekā 15’400.

Deportācijas upuru lielākā daļa bija pilsētnieki.

Šodien par to dienu notikumiem pastāstīt var tikai vairs deportētie bērni, tie bērni, kuri vēl atceras pārdzīvoto. Izsūtīto saraksti nav pilnīgi un tajos atrodamas kļūdas, bet neskatoties uz to, dažus skaitļus pieminēšu.

1941.gada 14.jūnijā no Talsu apriņķa izveda 156 bērnus vecumā līdz 16 gadiem. No tiem līdz 7 gadu vecumam bija 77 bērni. Talsu novada muzejā dažādos gados ar pārdzīvoto dalījušies vairāki izsūtījumā bijušie bērni, kuriem nu jau cienījams vecums. Mūsu visu pienākums uzklausīt šos cilvēkus un stāstus nodot nākamajām paaudzēm. Mēs nedrīkstam aizmirst mūsu un citām tautām nodarīto ļaunumu. Tie, kuri atceras deportāciju un dzīvi izsūtījumā ir maz, bet viņi vēl atceras un dalās savos atmiņu stāstos.

Daumants Birznieks (1925 – 2018) Talsu novada muzejā 2016. gada 18. maijā. Deportēts 16 gadu vecumā no Laidzes pagasta Valdgales stacijas mājas. Atbrīvots 1956. gadā 15. septembrī 31 gada vecumā, Latvijā atgriezās 1977. gadā.

Pirmā no labās puses Māra Hermansone (dz. Eimane) Talsu novada muzejā 2016. gada 18. maijā. Deportēta 4 gadu vecumā no Talsiem. Viņas mamma Adele bija starp tām sievietēm, kuru arestēja, bet pateicoties bijušajam skolniekam, Stendes stacijā viņai izdevās aizkļūt no arestēto vagona.

Kronlīns grāmatā “379 dienas”, kas izdota 1944. g., publicējis no latviešu skolām izsūtīto skolēnu sarakstus.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lidija Grīnvalde,

Talsu novada muzeja speciāliste vēstures jautājumos

Foto: Sandis Priede

One thought on “Pieminot deportācijās cietušos

Comments are closed.