AktualitātesIzstādes muzejāMākslas jaunumi

PERSONĪGĀ LIETA Nr.1. Ilzes Lībietes grafikas izstāde

Talsu novada muzeja Izstāžu zālē no 7. augusta līdz 9. septembrim apskatāma pazīstamās grafiķes Ilzes Lībietes grafikas darbu izstāde. Viņa ir beigusi J. Rozentāla Rīgas mākslas skolu (1969)  un Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu (1976), ir viesdocente Daugavpils  Universitātes Mūzikas un Mākslu fakultātē un lektore Latvijas Mākslas akadēmijas sagatavošanas kursos. Mākslinieces izstāžu darbība kopš mākslas akadēmijas beigšanas ir bijusi ļoti aktīva, viņas darbi vienmēr ir to izstāžu kolekcijās, kas pārstāv Latvijas moderno grafikas mākslu ārzemēs. Ilze Lībiete  daudzus gadus ir bijusi biedrības Grafikas kamera līdzdibinātāja (1994) un valdes priekšsēdētāja. Mākslinieces iemīļotākā grafikas tehnika, šķiet, ir litogrāfija – zīmējums akmenī, kurš mūsdienās ir kļuvis arī visai glezniecisks. Šai tehnikā ir radušies daudzi hrestomātiski mākslinieces darbi, kuri kļuvuši gandrīz vai par Latvijas grafikas ikonām. Ilzes Lībietes  darbos valda liela rokas un otas brīvība un sasaiste gan ar mūsdienīgu tematiku, gan arī interese par jaunajām grafikas izteiksmes iespējām un tehnikām. Tā tas ir arī šajā izstādē Talsu muzejā, kuras  tapusi, iespējams, mums vēl neiepazītajā sublimācijas drukas tehnikā.

Taču ļoti nozīmīga Ilzes Lībietes radoša darba daļa ir darbs praktiskajā hieraldikā: kopā ar vīru grafiķi Juri Ivanovu ir veidoti ģerboņi 12 Latvijas pilsētām, 50 novadiem un 46 pagastiem (arī daudziem mūsu novadiem un pagastiem Talsu pusē), ir veidoti arī dzimtu un korporatīvie ģerboņi. Ir strādāts un saņemtas arī atzinības balvas medaļu un monētu konkursos.

Izstāde “Personīgā lieta Nr. 1” ir pirmā izstāde no gaidāmā izstāžu cikla “Personīgā lieta” – tās ir, mākslinieces vārdiem runājot, viņas 14 mīlestības vēstules uz zīmju malām, vēstules, kas rakstītas daudzus gadus atpakaļ, bet zīmes dzimušas šodien. Vēstulēs viss ir pateikts nevis tuvu-tālu un liels-mazs nozīmē, bet gan just vai atraidīt nozīmē. Bailes mīlēt nepāriet, bet dzīvot bez tās ir nožēlojami…

Tikšanās ar mākslinieci muzejā paredzēta 17. augustā plkst. 14:00.

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos