Dabas jaunumiIzstādes muzejā

Peoniju kaislības

 Peonijas arī šogad ir vienas no aktuālākajiem ziediem, kuru šķirņu jaunumi interesē puķu mīļotājus, bet floristi tās izmanto kāzu pušķos un galda noformējumos.

No 14. līdz 16. jūnijam Talsu novada muzeja Izstāžu zālē būs apskatāma ziedu izstāde “Peoniju kaislības”. Izstāde tiek rīkota sadarbībā ar peoniju dārzu “Ziedoņi”.

Minētais dārzs izveidots pirms divpadsmit gadiem. Kā stāsta tā  saimniece Dagnija Voika, šeit aug vairāk nekā 400 peoniju šķirnes – gan lakstainās, gan krūmpeonijas un ‘’Ziedoņi’’ var lepoties ar vienu no Latvijā lielākajām kolekcijām. Ik gadu tā tiek papildināta ar jaunām šķirnēm, kas nākušas ne tikai no Eiropas, bet arī ASV.

Peonijas nav grūti audzējamas puķes. Kā atzīst Dagnija Voika, peonijas var augt vienā vietā daudzus gadus, tādēļ liela nozīme ir vietas izvēlei. Vietai jābūt atklātai, saulainai. Nevajadzētu stādīt tuvu kokiem un krūmiem, jo tām nepatīk konkurence cīņā par barības vielām un ūdeni. Peonijām nepatīk vietas, kur uzkrājas ūdens. Augam tad sāk pūt saknes un tas var iet bojā. Peonijas labi aug barības vielām bagātās augsnēs, bet vairāk piemērota ar neitralizētu kūdru, labu kompostu un kūtsmēsliem uzlabota smilšmāla augsne. Peonijas nedrīkst iestādīt ne par dziļu,  ne par seklu.  Iestādot par dziļu, tās ziedēs vismaz divus gadus vēlāk. Iestādot par seklu un zemei nosēžoties, asnu gali paliks virs zemes, tie var apsalt kailsalā. Peonijas stāda 1 m attālumā  vienu no otras. Stādīšanas laiks ir augusts un septembris, bet podos augošus stādus var stādīt visu sezonu.

Izstādes apskates laiks 14. jūnijā no plkst. 14:00 – 17:00, bet 15. un 16. jūnijā no plkst. 10:00 – 17:00.

Vasaras īpašais baudījums – plaša un krāšņa peoniju izstāde, kurā krāsu bagātību varēsim baudīt kopā ar gleznotājas Madaras Gulbis akvareliski gleznotajiem audekliem izstādē “Mežs ir burvis”.

 Linda Smilga- Šimpermane,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste dabas jautājumos