Dabas jaunumiIzstādes muzejā

Peoniju izstāde 17. un 18. jūnijā

afisa_peonijas

Talsu novada muzejā 17. un 18. jūnijā būs skatāma peoniju izstāde.  Izstādi piedāvā Dagnija Voika no Pelču pagasta peoniju dārza “Ziedoņi”.  Šajā peoniju dārzā aug vairāk nekā 140 šķirņu peoniju ziedi, no tām lielāko daļu varēsiet apskatīt izstādē. Būs iespējams pasūtīt peoniju stādus no kataloga, kā arī iegādāties peoniju skaistumkopšanas produktus, kuros izmantota “Ziedoņos” audzētās peonijas sakne.

Dārza karalienes – peonijas uz Zemes jau augušas pirms apmēram 100 000 gadu, kā liecina ģeoloģiskie pētījumi un atradumi. Ar tik senu vēsturi nevar lepoties neviena cita dārza kultūra.

Kopš seniem laikiem peonija tiek uzskatīta par mīlestības un labklājības simbolu. Leģenda vēsta, ka jaunekļa uzdāvināts peonijas zieds nozīmēja atzīšanos mīlestībā. Daudzos seno tautu ticējumos teikts, ka mājās, kur aug peonijas, valda miers, saticība un mīlestība.  Peoniju cers vairāku metru rādiusā izstaro pozitīvu enerģiju, ziedēšanas laikā tā rādiuss ir vēl lielāks.

Peoniju simboliskā un ārstnieciskā nozīme ir uzsvērta daudzās pasaules tautu kultūrās, īpaši senajā Grieķijā un Ķīnā, kur peonijas tika uzskatītas par cieņas, goda un bagātības simbolu. Ķīnā peonijas daudz lietotas dziedniecībā un kā garšaugs. Grieķu leģenda stāsta, ka puķe savu nosaukumu peonija (Paeonia) ieguvusi no grieķu ārsta Peona. Leģenda vēsta, ka slavenajam Asklēpijam (Eskulapam) – grieķu ārsniecības Dievam (Apollona dēlam) bijis spējīgs skolnieks Peons, kurš grieķu karavīrus Trojas kara laikā ārstējis ar dziedniecības peoniju (Paeonia officinalis), ko viņam iedevusi Apollona māte. Peonam izdevies izārstēt arī pazemes  valdnieku Plūtonu, kuru bija ievainojis Herkuless. Lielais Asklēpijs Peona panākumus greizsirdīgi apskaudis un viņu noindējis. Dievi Peonu atdzīvinājuši puķes veidā, lai Asklēpijs viņu nepazītu.

Latvijā pirmās rakstiskās ziņas par peoniju introdukciju ir no1721. gada, kad  Krievijas cars Pēteris I licis Holandē nopirkt peoniju stādus un iestādīt tos Rīgā, Ķeizardārzā. Tikai 20. gadsimta beigās aizsākās un šobrīd turpinās vecmāmiņu un vecvecmāmiņu puķu atmoda Latvijā. Peoniju audzētāju kolekcijās nu jau ir vairāk nekā 1000 dažādu šķirņu. Notiek aktīvs šo krāšņo ziedu selekcijas darbs. Vēl joprojām peonijas mūs pārsteidz ar dažādām formām, krāsām un maigo smaržu. Nāciet, apskatiet un iepazīstiet šos skaistos ziedus Talsu novada muzejā.

Sallija Šēnere

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste dabas jautājumos