Aktualitātes

“Pastāvēs, kas pārvērtīsies”

Daudzreiz citētais Raiņa teksts savu aktualitāti nav zaudējis arī mūsdienu situācijā. Vienā no skaistākajām un vēsturiski nozīmīgākajām Talsu 19. gadsimta celtnēm atrodas muzejs, kas 2023. gadā svinēs savas pastāvēšanas simtgadi. 1923. gadā ēkā darbojusies Valsts Talsu vidusskola, kuras telpās,  pateicoties skolotājam Teodoram Dzintarkalnam, dibināts Valsts Talsu vidusskolas vēsturiskais muzejs. Tas audzis, piedzīvojis vietas, nosaukumu, valdību un varu maiņas, 1996. gadā atgriezies vēsturiskajās telpās K. Mīlenbaha ielā 19 kā Talsu novada muzejs. No tā laika līdz šim brīdim visā vēsturiskajā ēkā atrodas muzejs ar bagātīgu krājumu, vēstures, mākslas un dabas ekspozīcijām.

Tuvojoties muzeja simtgades svinībām, vēlamies izstrādāt jaunu vizuālo identitāti, kas mūsdienīgi reprezentētu Talsu novada muzeja misiju. Saglabājot vēsturiskās celtnes autentiskumu, vienlaikus izveidojot mūsdienu prasībām atbilstošu iekārtojumu pastāvīgajām ekspozīcijām un izstādēm. Šobrīd muzeja darbinieki strādā pie jaunu ekspozīciju koncepciju izveides, lai radītu visaptverošu priekšstatu par Talsu pilsētas un novada vēsturi, sākot no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām.

Identitāte grafiskā veidā ieraugāma logo atveidā, sniedzot vēstījumu simbolu un zīmju valodā. Iepriekšējais muzeja logo tika izveidots 2003. gadā, – pienācis laiks pārmaiņām. Muzeja noformēšanas māksliniece ir izstrādājusi vairākas versijas jaunajai grafiskajai identitātei. Tas nav īslaicīgs process, tāpēc šobrīd izmantojam pārejas perioda risinājumu, kas redzams uz virtuālā veidā eksponētajām muzeja fotogrāfijām vai krājuma priekšmetiem.

Attēls: Muzeja suvenīri – blociņš ar attēlotu muižas griestu gleznojuma fragmentu, zīmuļi un pildspalvas.

Eleganti un praktiski ir muzeja jaunie suvenīri: stikla pudele ar nerūsējošā tērauda vāciņu un EKO termokrūze ar apdruku, darināta no bambusa šķiedras.

Foto: Sandis Priede

Muzeja atjaunotnei

Domājot par kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu, uzturēšanu un cilvēkiem, kuri par to rūpējas,Talsu novada pašvaldība šogad Talsu novada muzejam  piešķīrusi papildu finansējumu 80 000 eiro apmērā.  Lielākā minētās summas daļa tiks investēta vēsturiskās ēkas jumta daļas rekonstrukcijai un pasīvās zibens novadīšanas sistēmas uzstādīšanai.

Līdzās Talsu novada muzeja vēsturiskajai celtnei atrodas 2006. gadā atklātā krājuma ēka ar Izstāžu zāli. Apmeklētājiem ikdienā nepieejamā daļa – bagātais lietisko priekšmetu krājums glabājas šajās telpās. Ēkā atrodas vairākas rezerves izejas avārijas gadījumiem. Sākotnēji pa rezerves izejām varēja izkļūt ārpusē uz kokā darinātas terases. Laika zobam strādājot pamatīgi un nesaudzīgi, terase bija sapuvusi. Tas radīja nopietnus draudus cilvēku drošībai. Tāpēc nepieciešams risinājums celtnes pilnvērtīgai funkcionēšanai, un daļa finansējuma tiks ieguldīta krājuma ēkas āra galerijas atjaunošanai.

Lai muzejs atbilstu Ugunsdrošības noteikumiem, minētajā ēkā jāuzstāda arī automātisko durvju aizvēršanas mehānismi.

Gita Kļaviņa,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste darbā ar sabiedrību