Izstādes muzejāMākslas jaunumi

Pa Frederika Fībiga pēdām Eiropā

Viens no Talsu novada muzeja Latvijas simtgades notikumiem ir izstāde “Pa Frederika Fībiga pēdām Eiropā”. Gatavojoties šai norisei, 2017. gada aprīlī Talsu mākslinieki un žurnālisti atkal devās tālākā ceļā: pirmais mērķis bija Strasbūrā apmeklēt F. Fībiga gleznu īpašniekus un otrais – pabeigt Fībiga Itālijas ceļojumu un sasniegt Neapoli un Kapri.

Kā zināms. Frederiks Fībigs, 1885. gadā Talsos dzimušais mākslinieks, no 1907. gada līdz 1929. gadam dzīvoja un strādāja Parīzē, izstādījās Parīzes galerijās un daudzviet Eiropā, arī Āzijā un ASV, miris Elzasā, Selestātē ( 1953 ).

Šī bija jau ceturtā talsinieku radošā ekspedīcija pa sava novadnieka gleznotāja Frederika Fībiga  pēdām Eiropā. 2004. gada brauciens  uz Elzasu un tās pilsētu Selestāti, kurā Fībigs ar savu ģimeni dzīvoja no 1929. – 1953. gadam, deva iespēju 2005. gadā Talsu muzejā sarīkot plašāku izstādi par mākslinieka dzīvi un darbiem viņa 120. dzimšanas dienas sakarā, kā arī atspoguļot  pieredzēto ekspedīcijā. Tika izdots katalogs.

2010. gadā notika brauciens uz Parīzi, tur mākslinieks un viņa sieva talsiniece Elizabete Krauze dzīvoja no 1907. – 1929. gadam. Parīzē apmeklējām Žiliāna akadēmiju, kurā Fībigs kādu laiku papildinājies, redzējām vietas, kuras viņš gleznojis, sajutām Parīzes īpašo mākslas vides starojumu

2015. gadā devāmies uz Itāliju, lai mēģinātu atkārtot Fībigam pašam ļoti veiksmīgo 1911/12. gada Itālijas ceļojumu no Lugānas līdz Kapri. Tikām līdz Ronciglionei un Radicofani Romas apkaimē. Lugānā uzņēmām video fantāziju “A + F. Satiksimies Talsos!”par Aspazijas un Fībiga nejaušo tikšanos Lugānas ezera krastā. Visu ekspedīciju atskaites izstādēs muzejā vienmēr izstādītas arī ekspedīciju dalībnieku – Talsu mākslinieku gleznas un fotogrāfijas, iedvesmojoties no ceļojumos redzētā

2017. gada pavasarī turpinājām ceļu līdz Kapri, bet pirms tam mums bija iespēja redzēt ap desmit Fībiga darbu oriģinālus Strasbūrā Fritzu ģimenes kolekcijā. Pieci darbi no šī darbu kopuma tagad būs apskatāmi Talsu novada muzeja Izstāžu zālē līdz 2018. gada 8. jūlijam.

Tikšanās ar radošās ekspedīcijas dalībniekiem notiks 2. jūnijā plkst. 18:00.

 

Guna Millersone,

izstādes kuratore