Izstādes muzejāMākslas jaunumi

Oles Lindkvista personālizstāde “Tumšā māja un citi sienas objekti”

4. augustā plkst. 17:00 Talsu novada muzeja trīs zālēs atklās Kuldīgā dzīvojošā dāņu mākslinieka Oles Lindkvista objektu izstādi “Tumšā māja un citi sienas objekti”. Tā būs apskatāma līdz 3. septembrim.

Ole Lindkvists dzimis Kopenhāgenā (1954), izstāžu darbību un piedalīšanos projektos Dānijā un citur Eiropā uzsācis jau 1978. gadā, lietišķo mākslu studējis Šveicē, bet glezniecību – Orhūsas mākslas akadēmijā Dānijā. Šis izstādes sakarā noteikti jāuzsver viņa biogrāfijā pamanāmais fakts par galdnieka-restauratora prasmju apgūšanu tehniskajā skolā, kā arī  īpaši aktīvā mākslinieka dalība liela skaita dažādās profesionālās apmācībās – pārsvarā  pedagoģijas un mākslas terapijas jomās: radošie procesi un pašizaugsme, transpersonālā mākslas terapija, māksla kā demences izpausme, transpersonālā mākslas terapija – tie ir tikai  daži tēmu nosaukumi dažādām nodarbībām, semināriem un projektiem, kuros Ole Lindkvists piedalījies un vēlāk, paralēli savam mākslas pasniedzēja darbam Orhūsas Mākslas akadēmijā,  tālāk nodevis dažādām sabiedrības grupām un klausītājiem Dānijā, Vācija, Lietuvā un tagad arī Latvijā. Jau desmit gadus Ole Lindkvists dzīvo Latvijā, Kuldīgā – Kuldīgai noteikti ir laimējies! Kopā ar dzīves biedri Ievu Vītolu- Lindkvistu Mālu ielā 22 ir radīta Mākslas un radošuma telpa M22 ( www.m22artspace.com ).

Kaut vai nedaudz zinot aktuālās mākslas procesus Eiropā, var pamanīt tendenci daudziem māksliniekam savu ideju un domu realizācijā droši pielietot daudz un dazādus izteiksmes līdzekļus, bieži vien pavisam radikālus. Drosmi viņiem ir iedevusi daudzpusīga un elastīga mākslas izglītība, saikne ar visu pasauli, brīvība. Tas ir stāsts arī par Oli Lindkvistu. Vērojot viņa pēdējās izstādes, arī pēdējo kopā ar Ievu Kuldīgas Mākslas namā – “ Vulkāns”, pavisam nesen: kā arī citreiz, mani sajūsmināja viņa lielformāta ogles zīmējumi. Un tagad Talsos – māksla uz Latvijas saplākšņa. Tas būs pārsteigums.

“Jau daudzus gadus mani aizrauj darbs ar plāksni, plakanu virsmu, neatkarīgi no tā, vai tā ir koka, dzelzs, vara, alumīnija, šīfera vai kāda cita materiāla. Kad es griežu plāksnē, es domāju, ka tas ir starpposms starp attēlu un skulptūru…  Šai izstādei ir atlasīti pēdējo desmit gadu darbi, galvenokārt kokšķiedru plātnēs un saplākšņos… Sienas objekts liek manai pieredzei pārvietoties uz priekšu un atpakaļ starp telpu un un virsmu, starp ilūziju un realitāti… Mani bieži pārsteidz tas, cik lielā kaislībā, mēs, cilvēki, metamies ilūziju pieredzē, kurai mēs it kā vēlētos ticēt… “

Guna Millersone, Talsu novada muzeja speciāliste