AktualitātesPasākumi

Notikusi aizraujoša tikšanās ar etnomuzikologu Valdi Muktupāvelu

29.novembrī Talsu novada muzejā aizvadīta tikšanās klātienē ar etnomuzikologu Valdi Muktupāvelu Talsu novada fonda projekta „Vakari „Villā Hochheim”” ietvaros.

Tikšanās laikā klausītājiem bija iespēja iegūt informāciju par latviešu tautas mūzikas instrumentiem un to iedalījumu pēc izcelsmes, piemēram, kādus instrumentus pagatavoja un spēlēja gani, kādi instrumenti bija vispiemērotākie deju pavadījumu izpildīšanā. Apmeklētāji ar interesi  klausījās V.Muktupāvela vairāku tautas mūzikas instrumentu demonstrējumā. Pārsteidzošs šķita fakts, ka pietiekami spalga un skanīga bija niedres stabule, kura pēc izmēriem ir mazākā, diametrā šaurākā un vistrauslākā. Daudzos cilvēkos izbrīnu radīja tas, ka arī bērza tāss ir tautas mūzikā lietots instruments un skan pietiekami skaļi.

Klausītājiem bija iespēja pārliecināties par etnomuzikologa erudīciju tautas mūzikas instrumentu vēsturē, to pētniecībā. Viņš iepazīstināja klātesošos ar interesantiem faktiem par izplatītākajiem mūzikas instrumentiem Livonijā, visvairāk pieminētajiem tautasdziesmās, kā arī tika noskaidrots, ka trīdeksnis ir instruments, kas sastopams tikai mūsdienu Latvijas teritorijas daļā un nav nevienai citai tautai raksturīgs.

Pasākuma apmeklētāji atzina, ka ir bijis interesanti uzzināt dažādus faktus par tautas mūzikas instrumentiem un aizraujoši klausīties to skaņās.

! Šogad šī bija pēdējā tikšanās projekta „Vakari „Villā Hochheim””. Taču nākamajā gadā plānots atkal tikšanās reizes turpināt. Labprāt uzklausīsim Jūsu ierosinājumus (raimonds.felss@talsi.lv).

Projekta realizācija ir iespējama, pateicoties Talsu novada kultūras un tūrisma projektu finansēšanas konkursa atbalstam.

Raimonds Felšs,

Talsu novada fonda projekta „Vakari „Villā Hochheim”” vadītājs,

Talsu novada muzeja galvenais speciālists izglītojošā darbā

 

Foto: Sandis Priede