Uncategorized

No faraoniem līdz hipijiem – Ata Ieviņa darbu personālizstāde

Zinot mūsu mākslinieka un novadnieka, Ārlavas pagasta Saslaukās dzimušā  Ata Ieviņa daiļradi un, protams, zinot arī viņa īpašo vietu Latvijas aktuālajā mākslā pēdējā, apmēram četrdesmit gadu ilgā laika periodā, priecājamies, ka mākslinieks vienmēr ir vēlējies Talsos rādīt savus jaunākos darbus. Izstāde “No hipijiem līdz faraoniem”, kura Talsu muzeja Izstāžu zālē būs skatāma no 5. janvāra līdz 10. februārim, bija paredzēta kā Ata Ieviņa 75 gadu jubilejas izstāde 2021. gada sākumā. Covid-19 ierobežojumu dēļ tā būs 76. dzimšanas dienas izstāde, jo mākslinieks to sagaidīs jau tūlīt pat – 6. janvārī.

Apskaužami radoši darbīgais, ar tekstilmākslas augstāko izglītību apbruņojies Atis Ieviņš pagājušā gadsimta 70.-80. gados sāka fotografēt un kļuva par foto sietspiedes tehnikas aizsācēju Latvijā. Viņa tuvāko draugu loks ir padomju laika Rīgas hipiju un mākslinieku vide, kurā rosās tādas vizuāli efektīgas personas kā Andris Grīnbergs ar kundzi  Intu, Līga Purmale un Miervaldis Polis, Jānis Borgs, Arvīds Priedīte un citas. Ieviņa tā laika foto fiksējumi šodien kļuvuši par Latvijas ( un ne tikai )  muzeju kolekciju dārgumiem.

Atis Ieviņš “Rīts”

Un, kā jau tas pamanāms Ata pēdējo 3-4 gadu izstādēs, šos savus dārgumus var pielietot jaunu un citādāku darbu aizrautīgai radīšanai.  Kārtojot izstādes fotogrāfijas, pārņem tā kā piedzīvotas personīgas atmiņas, ko, pieļauju,  izjutuši visi tie, kas pastaigājušies  pa Vezuva izvirduma postīto Pompeju pilsētu. Kaut kas ir un kaut kas nav, zelts uzmirdz un apsūbē, ir māksla, kura bija kādas citas mākslas turpinājums, bija dzīve un rituāli. Var redzēt ietekmes, piemēram,  Ēģiptes mākslas iespaidu uz Pompejas romiešu dekoratīvo glezniecību. Aizejošais un bijušais dod atkal jaunas iespējas tuvināties gadu tūkstošiem: Pikaso izmantoja Pompeju rakstus savā mākslā un Pompeju arēnā, galu galā, uzstājās Pink Floid. Tā ir arī  Ata Ieviņa izstādē: te viss der – faraoni un viņu ikonas, padomju meiteņu slepenās aktu fotogrāfijas un attēlu  apstrādei var izmantot būvmateriālu veikalu preču klāstu un lodlampas liesmu; visam  pāri iet laiks un mākslinieka azarts un vēlēšanās radīt – šķiet, ka šīs izstādes rezultāts  ir glezniecība galu galā…

Guna Millersone, Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos

Ata Ieviņa fotogrāfiju izstāde “Svārstīgā erotika”