Uncategorized

NESTABILITĀTE. TAS NEVAR BŪT!

Uz izstādi ar šādu dīvainu nosaukumu aicina Talsu keramiķu biedrība “Ciparnīca”. Nemanot ir paskrējuši vairāk kā 15 gadi kopš biedrības dibināšanas ( tas noticisn 2006. gada 2. novembrī ); paši keramiķi Diāna Dzelme un Nauris Galviņš, kā arī viņu daudzie fani vēl pāris gadu atpakaļ nevarēja iedomāties, ka šīs, Talsiem tik nozīmīgās radošās komandas 15.  pastāvēšanas jubileja būs jāsvin novēloti un vēl laiktelpā, kuru tik tiešām var saukt par nestabilu

. Ir apdraudēta daba un cilvēki, dzimst un vairojas nezināmi vīrusi un slimības, Eiropā ir sācies karš. Protams, pazīstot mūsu ciparniekus, nav grūti iedomāties, ka šī dīvainā laika izstāde ir un notiek par spīti visam! “Kā ikviens radošs cilvēks, mēs atspoguļojam to, ko redzam un jūtam. Ar šo izstādi vispirms gribam pateikt, ka stabilitāte katram ir atkarīga no spējas balansēt un saglabāt rāmu garu. Un varbūt reizēm nestabilitāte un trauslums ir tikai šķietami lielumi, jo tas īstais spēks un tā īstā varēšana parādās tieši neparedzamos un sarežģītos apstākļos”, tā saka paši mākslinieki. Tātad tomēr – par spīti visam!

Nav šaubu, ka arī šī izstāde, tāpat kā divas iepriekšējās, kuras notikušas Talsu muzejā ( “Pie saknēm”, 2010 un “Svētdiena”, 2015 ), pārsteigs ar nopietnu pieeju gan izstādes scenogrāfijā, gan darbu atlasē. Izstāde “Pie saknēm” tematiski bija sasaistītāja ar Kurzemes podniecības tradīcijām, Diānai un Naurim toreiz piesakot sevi kā labus lietišķās un pielietojamās mākslas radītājus, amatniekus. “Svētdienā” acīmredzami ienāca interese par pakāpi augstākām lietām – dizainu, īpaši jau Naura Galviņa palielajos, ar vīrišķīgu spēku veidotajos šķīvjos un podos. Abi  brīvi un atraktīvi pielietoja neierastus glazūru toņus. Kas jauns būs šoreiz?

Laiks ir ātri skrējis: ciparnieku darbnīca Lielajā ielā 30 vēl arvien ir īpaša tikšanās vieta ne tikai radošajiem talsiniekiem vien, viņus zina visā Latvijā gan kā labus meistarus, gan arī kā cilvēkus, kas iepazīstina ar mālu un ļauj te darboties ar to gandrīz vai katram ienācējam. Nepārtraukti ir notikusi abu meistaru piedalīšanās dažādās izstādēs un keramiķu kopprojektos visā Latvijā. Nepārtraukti ir uzlabota darbnīcas vide, gādāts māls un glazūras un galvenais – nepārtraukti ir būts radošajos meklējumos.

Izstāde ir veidota, pateicoties arī Talsu novada pašvaldības kultūras un tūrisma projektu konkursa atbalstam, tā būs apskatāma līdz 10. oktobrim, bet 10. septembrī plkst. 14:00 gaidām uz izstādes atklāšanu Talsu novada muzeja Izstāžu zālē.

Izstādes laikā būs iespēja piedalīties radošajā darbnīcā. Vēlamies aicināt skolēnu grupas pārrunāt izstādē redzamos darbus, kā arī radīt pašiem savu rokassprādzi no modelēšanas masas.
Modelēšana no masas tas ir keramiķu darbs, bet mūsdienās tādā veidā ir iespējams arī radīt rotaslietas, imitējot ādas izstrādājumus.

 

Guna Millersone, Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos.