Uncategorized

“NENOTVERAMAIS” – izstāde par leģendām apvīto anarhistu Jāni Žākli no 2021.g. 16.oktobra līdz 2022.g. novembrim. FOTO

Izstāde ir veltīta leģendārajam talsiniekam, anarhistam Pēterim Krāsotājam jeb īstajā vārdā Jānim Žāklim. Tā tiek veidota kā lietisko pierādījumu un zināmo faktu apkopojums, neizslēdzot minējumus un vēl nepārbaudītās versijas, kā paralēlās izmeklēšanas virzienus. Izstāde kā spēle vai prāta mežģis, kas liek citkārt pasīvajām apmeklētājam aktīvi līdzdarboties, domāt un risināt iespējamos izmeklēšanas gaitas pavedienus, radot iespēju izstādes apmeklētājam pašam piedalīties slavenā noziedznieka pakaļdzīšanās trillerī.

Jānis Žāklis savu vārdu pasaules kriminālistikas vēsturē viltojis vairākkārt, tā sevi padarot par vienu no visgrūtāk notveramajiem noziedzniekiem – pat pēc vairākām nāvēm un visbeidzot galīgās pazušanas bez pēdām līdz ar Pirmo Pasaules karu. Nenotveramais latviešu anarhists 20. gadsimta sākuma politiskajā juceklī atrada veidu, kā noturēt revolūcijas ideju verdošu un bīstamu ikvienam, kas stājās tās ceļā. Atjautīgi mainot identitātes, nodarbošanos un dzīvesvietas Krievijas impērijā, Eiropā un pasaulē, Žāklis, kura patiesā identitāte teju pēc simt gadu ilga klusuma atklāta Filipa Rufa 2013. gadā izdotajā grāmatā “Pa stāvu liesmu debesīs”, prata uzrasties vietās, kur viņu vismazāk gaida, un pazust pirms tiesu medicīnas ekspertīze ar baltu krītu apvelk nogalināto policistu un anarhistu līķus.

Ja kriminālistikas pasauli salīdzinātu ar Holivudu, tad Talsos augušais jaunietis, būtu viena no spožākajām zvaigznēm noziedzīgās pasaules slavas alejā. Taču šai zvaigznei līdz pat 21. gadsimta sākumam nebija pat sava nosaukuma. Jāņa Žākļa patiesā identitāte palika neatklāta kā Krievijas impērijas slepenpolicijai, tā arī Skotlendjardam ar tobrīd Lielbritānijas Iekšlietu ministru Vinstonu Čērčilu priekšgalā.

2021.gada 16. oktobrī plkst. 17:00 muzejs aicina uz izstādes “Nenotveramais” atklāšanu.

Izstādes atklāšanas programmā:

  • revolucionāru dziesmas jauktā kora “Uz augšu” un
    “Misiņa banda” – pūtēji un sitēji izpildījumā;
  • lauka virtuve Mārtiņa Sirmā virsvadībā;
  • ēnu teātris;
  • leijerkastnieka Gata Grīnberga muzikālā noskaņa;
  • darītavas “Mūrbūdu sidrs” īpašā anarhistu sērija.

 Izstādes atklāšana norisināsies muzeja pagalmā, aicinām ģērbties atbilstoši laikapstākļiem.

Pasākuma laikā tiks fotografēts un filmēts publicitātes vajadzībām.

Izstāde “Nenotveramais” ir atklāta. To apskatīt iespējams līdz 2022. gada 30. septembrim.

Talsu novada muzejs darbojas epidemioloģiski drošā vidē:
  •  pasākumu apmeklētājiem obligāta prasība uzrādīt sadarbspējīgu Covid-19 sertifikātu kopā ar personu apliecinošu dokumentu;
  •  jāvalkā pareizi uzlikta sejas maska;
  •  jāievēro distance no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.
Vislielāko paldies sakām visiem iesaistītajiem! 🙏
Andrim Kalnozolam, Tomam Auniņam, Anna Orniņa, Dāvis Derķevics, Filipam Rufam, Dace Narubina, Ilzei Makstniecei, Gatim Spalvēnam, Raimonds Felšs, Ģirts Grenevics, Alfrēdam Moseičukam, Gatim Grīnbergam, Krišjānim Putniņam, Mārtiņam Sirmajam, Edgaram Samītim, Intaram Busulim, Andžejs Beļevičs.
Talsi Pottery “Ciparnīca”, TV9 Pakalni, Tiņģeres Muiža, Jauktais koris “Uz augšu”, Mūrbūdu sidrs, lauku virtuve, “Misiņa banda” – pūtēji un sitēji, Rīgas Laiks, Satori.
Idejas autors un galvenais producents: Uldis Jaunzems – Pētersons