AktualitātesPasākumi

Nāc, uzzini, izbaudi! “Vakari “Villā Hochheim””

Kultūrizglītības programmas ietvaros Talsu novada fonds sadarbībā ar Talsu novada muzeju rīko „Vakari „Villā Hochheim””

29.11. plkst. 18.30 Tikšanās ar latviešu etnomuzikologu, komponistu Valdi Muktupāvelu.

Notikusi aizraujoša tikšanās ar etnomuzikologu Valdi Muktupāvelu.

Tikšanās laikā klausītājiem bija iespēja iegūt informāciju par latviešu tautas mūzikas instrumentiem un to iedalījumu pēc izcelsmes, piemēram, kādus instrumentus pagatavoja un spēlēja gani, kādi instrumenti bija vispiemērotākie deju pavadījumu izpildīšanā. Apmeklētāji ar interesi  klausījās V.Muktupāvela vairāku tautas mūzikas instrumentu demonstrējumā. Pārsteidzošs šķita fakts, ka pietiekami spalga un skanīga bija niedres stabule, kura pēc izmēriem ir mazākā, diametrā šaurākā un vistrauslākā. Daudzos cilvēkos izbrīnu radīja tas, ka arī bērza tāss ir tautas mūzikā lietots instruments un skan pietiekami skaļi.

Klausītājiem bija iespēja pārliecināties par etnomuzikologa erudīciju tautas mūzikas instrumentu vēsturē, to pētniecībā. Viņš iepazīstināja klātesošos ar interesantiem faktiem par izplatītākajiem mūzikas instrumentiem Livonijā, visvairāk pieminētajiem tautasdziesmās, kā arī tika noskaidrots, ka trīdeksnis ir instruments, kas sastopams tikai mūsdienu Latvijas teritorijas daļā un nav nevienai citai tautai raksturīgs.

Pasākuma apmeklētāji atzina, ka ir bijis interesanti uzzināt dažādus faktus par tautas mūzikas instrumentiem un aizraujoši klausīties to skaņās.

Šogad šī bija pēdējā tikšanās projekta „Vakari „Villā Hochheim””. Taču nākamajā gadā plānots atkal tikšanās reizes turpināt. Labprāt uzklausīsim Jūsu ierosinājumus (raimonds.felss@talsi.lv).

Foto: Sandis Priede

Informācija par pieslēgšanos pasākumiem tiks ievietota Talsu novada fonda un Talsu novada muzeja mājas lapās (www.tnf.lv, www.talsumuzejs.lv).

→ Pirmdien, 22. novembrī, plkst. 18.30 “Zoom” platformā tikšanās ar  mūsu novadnieku, mācītāju, zemessardzes kapelānu un instruktoru Mārtiņu Burki-Burkevicu.

22.novembrī aizvadīta tikšanās ar Mārtiņu Burki-Burkevicu projekta “Vakari “Villā Hochheim”” ietvaros. Tikšanās šajā reizē notika tiešsaistē, kas deva iespēju piedalīties arī interesentiem, kuri nedzīvo Talsos. Sarunā ar Mārtiņu Burki-Burkevicu klausītāji uzzināja par viņa  darbošanos zemessardzē, patriotisko darbošanos kā mācītājam, un dalībnieki uzdeva jautājumus par sev interesējošām tēmām. Talsinieki bija priecīgi par iespēju noskaidrot dažādus faktus par vakara viesi, kā arī dalīties savās atmiņās par kopā piedzīvotajiem brīžiem. Dalībnieki bija pateicīgi arī par iespēju tikties virtuālajā vidē. Mārtiņš Burke-Burkevics atzina, ka vakara tikšanās laikā juties kā ciemojoties Talsos, kā arī bijis prieks satikt tiešsaistē sen neredzētus un nesatiktus cilvēkus.

! Saistībā ar valstī izsludināto ārkārtējo situāciju un jaunajiem epidemioloģiskajiem ierobežojumiem, 21. oktobrī paredzētā tikšanās ar Intaru Busuli tiek pārcelta uz 2022. gadu.

 ➡ 4.novembrī plkst. 18.30 zoom platformā tikšanās ar Senās pasaules tautas mūzikas izpildītājiem Lenardu un Adriānu Martu Gotlubiem

Lasīt vairāk

 7. oktobrī plkst. 18.30 tikšanās ar Kristapu Andersonu, Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļas pasniedzēju un mūsu novadnieku, kura darbs “Bize” atrodas Talsu novada muzeja pagalmā.

Šajā reizē tikāmies ar tēlnieku, Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzēju, talsinieku Kristapu Andersonu.

Tikšanās laikā uzzinājām, ka viņa bērnība pavadīta Talsos, mācījies Talsu 2.vidusskolā. Bērnībā pavadītajā laikā pie vecmāmiņas viņš aizrāvies ar zīmēšanu un, uzzīmējot kuģi, sapratis, ka tas izskatās dīvaini un sācis analizēt, kāpēc? Tēlnieks nav vēlējies iet mākslas skolā, bet pašmācības ceļā apguvis zīmētprasmi.

Kad pēc 9.klases absolvēšanas bija jāizlemj, kur tālāk mācīties, Kristaps Andersons izvēlējās mācīties Valdemārpilī pie Igurda Baņķa, kur pamanīta tēlnieka lieliskā formas izjūta, veidojot kokgriezumus.

Igurds Baņķis ieteicis viņam doties apgūt tēlniecību. Mākslas akadēmijā Kristaps Andersons uzņemts trešajā iestāšanās reizē.

Šobrīd viņam Pierīgā ir zemes gabals, uz kura tiek darināti jaunie tēlniecības darbi. Viens no viņa darbiem “Bize”  gatavots par godu Latvijas simtgadei, un tas pašlaik apskatāms Talsu novada muzeja pagalmā.

Foto: Sandis Priede
Ceturtdien, 23. septembrī – plkst. 18.30, notika otrais vakars “Villā Hochheim”!
Būs tikšanās ar Talsu Krūmu mākslas grupas biedriem, tika demonstrēta filma par māksliniekiem, kā arī sarunas par vakardienu, šodienu un rītdienu. ☕️
Kultūrizglītības vakaros gaidīts ikviens interesents ar derīgu COVID-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu.
Vakari notiek Talsu novada muzejā, kurus rīko Talsu novada fonds, pateicoties Talsu novada kultūras un tūrisma projektu finansēšanas konkursa atbalstam.

Raimonds Felšs,

Talsu novada fonda projekta „Vakari „Villā Hochheim”” vadītājs un Talsu novada muzeja galvenais speciālists izglītojošā darbā

Foto: Sandis Priede

.

Ceturtdien, 9. septembrī plkst.18.30 Talsu  novada muzejā bija pirmā tikšanās kultūrizglītojošo programmu ciklam “Vakari “Villā Hochheim””.

Pasākuma norise ir iespējama, pateicoties Talsu novada kultūras un tūrisma projektu finansēšanas konkursam, kurā Talsu novada fonds ieguvis līdzekļus.

Sākot kultūrizglītojošo programmu ciklu, šajā reizē bija iespēja noskatīties mākslas filmu “Pilsētas atslēgas” un uzzināt ko jaunu par filmas uzņemšanas vēsturi. Filma ir uzņemta Talsos. Tās galvenā varone Austra Kalniņa ieradusies kādā Latvijas mazpilsētā strādāt par izpildkomitejas priekšsēdētāju. Līdzās filmas varoņu darbībai iemūžinātas gan sadzīviskas lietas, gan nianses, kas pilsētā bija svarīgas pirms gandrīz 50 gadiem.

Tikšanās reizes ir bez maksas.
Lai muzeja zālē varētu pulcēties pēc iespējas vairāk apmeklētāju, pasākumā ieeja ar derīgiem COVID-19 pārslimošanas vai vakcinēšanas sertifikātiem, līdzi personu apliecinošs dokuments.

Raimonds Felšs,

Talsu novada fonda projekta „Vakari „Villā Hochheim”” vadītājs un Talsu novada muzeja galvenais speciālists izglītojošā darbā

Foto: Sandis Priede