AktualitātesIzstādes muzejāMākslas jaunumiPasākumi

Nāc mazgāties! No ūdens nebaidies!

Māra M. Gaiļa ironisko objektu izstāde “Tīrība”

Izstāde ar šo nosaukumu būs apskatāma Talsu novada muzeja Izstāžu zālē no 4. jūnija  līdz 1. jūlijam.

Tepat Engurē dzīvojošais metālmākslinieks un dizainers Māris M. Gailis ir dzimis 1968. gadā Tukumā un 1996. gadā pabeidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Metāldizaina nodaļu. Viņš un vēl daži viņa mākslas kolēģi (Valters Kiršteins, Egils Mednis I,  Egils  Mednis II, Modris Svilāns) Latvijas dizaineru aprindās ir labi zināmi kā ironiskā dizaina atzara meistari. Jā,  viņi darina it kā funkcionālas un lietojamas lietas (pulksteņus, spoguļus, lampas, spēles un rotaļlietas, mēbeles utt.), taču viņu pieeja katram darba uzdevumam ir brīva, radoša un dažreiz kičīga– bieži vien ready made lietas ir savienotas ar dažādiem citiem jocīgiem materiāliem un mehānismiem, tīšām banalitātēm utt. Protams, jaunradītajām lietām ir jādarbojas un jābūt kaut kādā mērā arī praktiskām.

Dažreiz šie mākslinieki, pieaicinot klāt vēl citus, sarīko izstādes Latvijā un citur zem nosaukuma “Zemūdeņu kari. Epizode Nr. … “. Tāda  ir notikusi arī 2013. gadā Talsu novada muzejā (epizode Nr. 8). Atceros Māra M. Gaiļa darbu “Latvijas Tautas frontes identitātes lelles” – kaut kur zivju akvārijam līdzīgā telpā darbojas mūsu Rīgas “Dinamo” hokejisti – figūriņas novietotas uz sarkanām piecstaru zvaigznēm, atgādinot pionieru (vai NKVD) nozīmītesun nosacītajai telpai apkārt ir apjozta Lielvārdes josta…

Izstāde “Tīrība” solās būt tuvāka “tīrajai” mākslai. Jo, galu galā cilnis, kaut arī veidots no tāda materiāla kā ziepes, ir viens no antīkās tēlniecības veidiem.  Strādāt ar ziepēm tēlniekam esot patīkami un reizē sarežģīti, galvenais – nesabojāt. Izstādes goda vietā kā zīmols būs uz pusi pārgriezta kāpostgalva – puskāposts (krājkasīte) – balts un tīrs; pārgrieztā kāposta rievas atgādina krokas cilvēka smadzenēs; un tad jau tālāk jādomā par to, kā tad  dzīvojam –  pa pusei, pa pusei pelnam un vai visu baltu nepadara ziepes? Īpaši jau šodien.

Izstādes lēnā atklāšana notika 6. jūnijā laikā no plkst. 14:00 līdz 17:00.

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos

2 thoughts on “Nāc mazgāties! No ūdens nebaidies!

Comments are closed.