Uncategorized

MŪZIKA KATRĀ MĀJĀ

Talsu novada muzejā iekārtota izstāde „Mūzika katrā mājā”, kas iepazīstina ar  pagājušā gadsimtā Latvijā lietotiem radiouztvērējiem un mūzikas atskaņošanas aparātiem. Izstādē izvietots samērā plašs Latvijā un PSRS ražoto aparātu klāsts, atspoguļojot gan to tehnoloģisko progresu, gan arī ārējā veidola dažādību.

Izstāde būs apskatāma līdz 2022.gada 4. septembrim.

Nozīmīga vieta ir atvēlēta radiouztvērējiem, jo elektromagnētisko viļņu izstarošanas – uztveršanas paņēmienu atklāšana un attiecīgu iekārtu izgudrošana sniedza nozīmīgu ieguldījumu cilvēces izaugsmē kā jauna informācijas un izklaides saņemšanas iespēja. Sakarā ar Latvijas radiofona raidītāju darbības uzsākšanu 1925. gadā un pieprasījuma palielināšanos sabiedrībā pēc radiouztvērējiem, tos sāka izgatavot ne tikai visiem zināmā Valsts elektrotehniskā fabrika (VEF), bet arī vairākas nelielas ražotnes. To vidū jau padomju laikā izvirzījās par Radiotehniku pārdēvētā bijusī A. Apsīša rūpnīca, kas kļuva slavena pateicoties kvalitatīvi un gaumīgi izgatavotiem vairākiem radioaparātu un radiolu modeļiem.

Izstāde sniedz ieskatu arī skaņu atskaņošanas un ierakstīšanas ierīču vēsturē, parādot to attīstību no skaņuplašu gramofona līdz kasešu magnetofoniem. Eksponētie aparāti ir sava laika liecinieki, tie kļuva par cilvēku ikdienas līdzgaitniekiem, sniedzot gan informāciju, gan izklaidi un mūzikas emocionālo baudījumu. Līdztekus radiouztvērējiem un pārējiem mūzikas atskaņošanas aparātiem izstādi papildina digitālu fotogrāfiju un dažādu attēlu grupa no Talsu novada muzeja un citu muzeju krājumiem. Tas palīdz gūt priekšstatu par konkrēto laika periodu un veidot saikni ar eksponētajiem priekšmetiem.

Pateicos Latvijas Lauksaimniecības muzejam un Talsu novada iedzīvotājiem par izstādei piešķirtiem radiouztvērējiem un mūzikas atskaņošanas aparātiem, jo ar Talsu novada muzeja krājumā aparātiem vien izstāde nebūtu tik bagātīgi un krāšņi piepildīta. Par sniegto atbalstu izstādei nepieciešamā aprīkojuma nodrošināšanā izsaku sirsnīgu pateicību SIA „Nurmuižas pils” īpašniekam Oļegam Fiļam un SIA „Baltijas Biroju Tehnoloģijas” direktoram Agrim Porejam.

Aicinu apmeklēt izstādi, gūt informāciju un pozitīvas emocijas par vēl pavisam nesen tik svarīgajiem cilvēku ikdienas dzīves līdzgaitniekiem –  radiouztvērējiem un mūzikas atskaņošanas aparātiem!

Video: TV9 Pakalni

Tautafons 1

VEFAR B201

Rīga T-755 

Baltika-RZ1

Rīga-6

Radiola “Daugava”

Radiola “Latvija RN-59”

Dzintars

Rigonda-102

VEF-Sigma 260

VEF-214

ABAVA РП-8330

Alfrēds Moseičuks,

Talsu novada muzeja krājuma glabātājs

Muzeja iekštelpās jālieto sejas maskas un jāievēro 2 metru distance.