Pasākumi

Muzeju nakti gaidot

 

19. maijā Talsu novada muzejs 13. reizi piedalīsies starptautiskajā akcijā „Muzeju nakts”. Muzejs būs atvērts apmeklētājiem no plkst.19.00 – 24.00.

  • 19:00 tikšanās ar zviedru māksliniecēm Aneti Hamarēnu, Filipu fon Krūsenšērnu un Juhannu Šartauviņu izstādē “Ģimene. Pasaule. Visums”.
  • 19:30 un 22:00 Pianistu Vestarda Šimkus un Toma Juhņeviča koncerts. Mākslinieku sniegums būs dzirdams arī ārpus muzeja.
  • 21:00 Krustabas. Pādes dīdīšana. Folkloras kopa “Talsi”
  • 20:20,  21:40 un 22:40 Teatrāls sveiciens. “Drogu veikalā pie Ernesta Kundziņa. 1918. gads”. Veikala īpašnieks un Talsu pilsētas galva ( no 1918. – 1919. gada 4. janvārim) 1918. gada 19. novembrī sava veikala logā izlicis 4 mazus sarkanbaltsarkanus karodziņus, lai paziņotu Talsu iedzīvotājiem par neatkarīgas Latvijas valsts nodibināšanu.
  • 20:20 un 22:40 Raita un Laura Ābeļu dokumentālā drāma “Baltu ciltis”.
  • Pasākuma laikā bērni varēs darboties radošās darbnīcās, muzeja teritorijā darbosies kafejnīca.

Muzeju nakts norisi Talsu novada muzejā finansiāli atbalsta Talsu novada pašvaldība un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

 

Šoreiz mūsu valsts 100. jubilejas gadā visu Latvijas muzeju vienojošais moto izvēlēts atbilstoši tēmai  “Šūpulis”. Valsts svētku nozīmīgums palīdz atcerēties, ka valsts ir vērtība un mēs kā tauta veidojam tās kodolu.

Ievērojot moto simbolisko, vēsturisko un filozofisko nozīmi, Talsu novada muzejs ieplānojis  akcentēt šūpuli kā mūsu nācijas un valsts pamatu – pirmsākumu. Sākums ir ģimene. Tai atvēlēta ekspozīciju etnogrāfiskā daļa, kuru atdzīvinās un  papildinās krustabu rituāls folkloras kopas “Talsi” izpildījumā.

Šūpuļa tēma caurvij visas pasākuma norises. Pieminēts būs arī Latvijas valsts dibināšanas laiks 1918. gada 18. novembrī. Pateicoties patiesu vēsturisku personu atmiņu stāstiem, pēc 1930. gadu laikrakstu materiāliem sagatavotajā scenārijā  būs pirmreizēja iespēja ielūkoties improvizētā 1918. gadā dzīvojušo talsenieku vidē – Ernesta Kundziņa drogu veikalā Talsos, Lielajā ielā 2. Šīs vietas un notikuma akcents izvēlēts tādēļ, ka veikala īpašnieks un Talsu pilsētas galva ( no 1918. – 1919. gada 4. janvārim) 1918. gada 19. novembrī sava veikala  logā izlicis 4 mazus sarkan-balt-sarkanus karodziņus, lai paziņotu Talsu iedzīvotājiem par neatkarīgas Latvijas valsts nodibināšanos. Patriotisma apliecinājumam bijusi dzīvības cena. Būs radošas aktivitātes saistībā ar Latvijas valsts simboliku un Talsu vēsturi.

Mākslas mīlētājus iepriecinās tikšanās ar zviedru māksliniecēm viņu veidotajā izstādē “Ģimene. Pasaule. Visums”. Kino cienītājiem tiks piedāvāta jaunā Raita un Laura Ābeļu dokumentālā filma ar vēsturiskās realitātes inscenējumiem par 13. gadsimta baltu tautām – “Baltu ciltis”.

Latvijas simtgadi vajag svinēt atceroties valsts tapšanu, kā arī lepojoties ar talantīgiem cilvēkiem, kuru šūpulis ir Latvijā un kuri turpina nest Latvijas vārdu pasaulē ar saviem talantiem un radošajām izpausmēm. Ik gadu Muzeju naktī ir kāds īpašais notikums –  pārsteigums, kulminācijas brīdis. Pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda Kurzemes kultūras projektu konkursa atbalstam, Muzeju nakts apmeklētāji šoreiz varēs baudīt īpašu koncertu, kurā muzikālo sniegumu dāvās divi talantīgi Latvijas pianisti – Vestards Šimkus un Toms Juhņevičs. Pasākuma apskaņošanas speciālisti SIA “ALFA SLS” būs parūpējušies, lai mākslinieku sniegumu labā kvalitātē dzirdētu visās muzeja zālēs un arī ārpusē esošie klausītāji.

Lai iecerētais Muzeju nakts sarīkojums varētu tapt par realitāti, Talsu novada muzeja vārdā gribu pateikties visiem dalībniekiem un viņu atbalstītājiem – Ugāles luterāņu draudzes mācītājam, ērģeļbūves un klavieru restaurācijas un skaņošanas darbnīcas meistaram Jānim Kalniņam, Ugāles tautas nama vadītājai Kitijai Šēniņai, Talsu KSTC vecākajai kultūras speciālistei Sanitai Arciševskai, Talsu mākslas skolas direktorei Mairai Freimanei un Pāces vilnas fabrikas vadītājam Dinam Derkevicam.

Muzeju nakts pasākuma laikā ārpusē pie muzeja darbosies kafejnīca. Ieeja apmeklētājiem abos muzeja svētkos būs bez maksas.

 

Gita Japiņa,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste darbā ar sabiedrību

One thought on “Muzeju nakti gaidot

Comments are closed.