Muzejs piedalās akcijā “Muzeju nedēļa”

Šonedēļ visā pasaulē sociālajos tīklos norisinās akcija “Museum Week” (Muzeju nedēļa). Šajā akcijā iesaistās muzeji no visas pasaules, vienu nedēļu sociālajos tīklos (facebook, instagram, twitter) ievietojot savā krājumā esošas fotogrāfijas, dažādas liecības, stāstus atbilstoši dienas tēmai. Šeit un sociālajos tīklos katru dienu publicēsim vienu stāstu.

Pirmdienas tēma – SIEVIETE

 

Ilga Madre (1921-2002) – etnogrāfe, rokdarbniece, pedagoģe, grāmatu autore, Vašingtonā 1998. gadā. I. Madre dzimusi Lībagu pagastā un viņas bagātīgais devums glabājas Talsu novada muzeja krājumā.

I.Madres dzīves moto: Acis turēt vienmēr vaļā: sētā, mežā, pļavā, visos gadalaikos, visās vietās: būs krāsu salikumi, būs paraugi, būs dzīves gudrība!

 

 

 

 

Otrdienas tēma – PILSĒTA

 

Talsu pilsētas robežstabs ar ģerboni – roku ar vainagu

1940. gadā Brīvības un Saules ielu krustojumā izbūvēja pilsētas robežstabu ar uzrakstu “Talsi”. Robežstaba galā novietoja roku ar vainagu no Talsu ģerboņa, ko veidojis galdnieks Mārtiņš Penka. Tagadējā atrašanās vietā – Stendes un F. Blumbaha ielu stūrī – ģerboņa stabu pārvietoja 1958.gadā. 1987. gadā ģerboni nomainīja pret jaunu un pirmais ģerbonis glabājas Talsu novada muzeja krājumā.

 

 

 

Trešdienas tēma – MANTOJUMS

Ansis Dreimanis (1882-1968) bija Talsu Valsts vidusskolas direktors 1923. gadā, kad skolu pārcēla uz tagadējo Talsu novada muzeja ēku, un tieši ar viņa atbalstu jau pašā pirmajā gadā tika izveidots skolas muzejs, ko ierosināja skolotājs Tīcs Dzintarkalns (1874-1937). Skolas muzejs ir Talsu novada muzeja pirmsākums.

Ansim Dreimanim 1928. gadā tika piešķirts IV šķiras Triju Zvaigžņu ordenis par 25 gadu ieguldījumu izglītībā un sabiedriskā darbībā. Ordenis apskatāms Talsu novada muzejā.

 

 

 

Ceturtdienas tēma – PROFESIJAS

Celtnieka un mūrnieka profesijas ir vienas no tām, bez kuru veikuma nav iedomājama mūsu ikdiena. Katrs dzīvojam kāda celtā mājā, apbrīnojam īpašas celtnes un objektus gan savā apkārtnē, gan ceļojumos.

Talsu muzeja krājumā glabājas ķelle, kuru SIA “Stats” celtnieki uzdāvināja, nododot jaunās muzeja krājuma ēkas atslēgas 2006. gadā.

 

 

 

Piektdienas tēma – BĒRNI

 

Vēl tikai dažas dienas Talsu novada muzejā var apskatīt izstādi “Sibīrija bērnu likteņos,” kas veltīta visiem deportācijās cietušajiem bērniem un viņu ģimenēm.
Attēlā: brālēni Aldis un Jevgenijs Orniņi Jeņisejas krastā, 1954. gads.

 

 

Sestdienas tēma – DABA

Talsu novada muzejs ir viens no retajiem novadu muzejiem, kurā ir dabas ekspozīcija. Tā īpaši aktīvi tiek izmantota Putnu dienās, kas norisinās katru gadu aprīlī. Šogad īpaša vērība veltīta putnu knābjiem. Kāpēc tie tik atšķirīgi? To var noskaidrot muzejā vēl tikai līdz mēneša beigām.

Attēlā: Pelēkais strazds.

 

 

Svētdienas tēma – ATŠĶIRĪBAS

Talsu novada muzeja paspārnē ir izveidojusies Talsu Krūmu mākslas grupa – mākslinieku vienotne, kura bija viena no pirmajām mākslinieku grupām ārpus Rīgas, kas sāka rīkot konceptuālas mākslas izstādes: pirmā bija “Plūdi Talsos”1987. gadā. Kopš 1994. gada grupa dēvē sevi par Krūmu mākslas grupu, tādējādi uzsverot savas ciešās saiknes ar dabu.

Attēlā: Gleznotāji Andris Biezbārdis, Guna Millersone, Gunta Kalsere, Andris Vītols 1994. gadā.