Krājuma jaunumi

Muzejs ieguvis vērtīgu krājuma papildinājumu

Vasarā muzeja krājums papildinājies ar jaunu eksponātu, kam ir bagāta un interesanta vēsture. Bijusī Talsu muzeja māksliniece – noformētāja Inga Ozoliņa uzdāvināja savas vecmāmiņas Vilhelmīnes Ozoliņas tautas tērpu.

Untitled-1
Vilhelmīnes Ozoliņas kora tērps.

Vilhelmīne Ozoliņa (1897-1979) dzimusi Adamoviča – Stendes I pamatskolas skolotāja Jaņa Adamoviča jaunākā meita. Arī skolotāja. Stendes skoliņā darbu uzsāk 1921.gadā, kad tur atbrīvojas skolotāja vieta, bet jau 1925. gadā pēc tēva Jaņa Adamoviča pensionēšanās, tiek ievēlēta par skolas pārzini. Šajā skolā nostrādā līdz 1939.gadam. Vilhelmīne aktīvi darbojas ne tikai skolas labā, bet iesaistās arī pagasta kultūras dzīvē. Jau Talsu I Dziesmu dienā, kas notiek 1925. gada jūnijā Stendes pagasta “Dārzniekos”, viņa diriģē Latvijas kultūras veicināšanas biedrības Stendes kori. Dziesmu ļoti mīlējusi un piedalījusies vairākos Latviešu Vispārējos pirmskara Dziesmu svētkos.

No tā laika saglabājies arī viņas kora tērps: Talsu pusei raksturīgie svītrainie brunči, kur smalkās, krāsu niansēm bagātās joslas mijas ar platākām pelēcīgi brūnām, nekrāsotas aitas vilnas joslām. Pie tērpa pieder arī tāds pat nekrāsotas vilnas auduma ņieburs, baltas mežģīņu adījuma kokvilnas zeķes un cizelēts dzeltena skārda vainadziņš.

Iegūtie eksponāti ir vērtīgs papildinājums krājumā jau esošiem  materiāliem par novada vēsturē nozīmīgo Adamoviču dzimtu. Muzejs aicina iedzīvotājus pārskatīt savus sadzīves priekšmetus – fotogrāfijas, dokumentus un citas senas lietas, kas varētu būt noderīgas muzeja krājumam. Būsim pateicīgi par jūsu atsaucību!

Daija Lēmane,

Talsu novada muzeja galvenā krājuma glabātāja

 

TNMM 12 320-1
Stendes kultūras biedrības koris (vadītāja Vilhelmīne Adamoviča 2. rindā vidū) Rīgā 1929. g.
TNMM 13 365
Skolotāja Vilhelmīne Adamoviča 1920.gados