Uncategorized

Muzeja speciālisti piedalījās Baltijas jūras reģiona muižu pētniecības centra seminārā

23. augustā, Rundāles pils muzejā norisinājās Greifsvaldes universitātes Baltijas jūras reģiona muižu pētniecības centra seminārs ar mērķi prezentēt projektu “Baltijas jūras reģiona muižu izpēte”.

Projekta laikā tiek padziļināti pētīti muižu kompleksi Baltijas jūras reģiona valstīs, akcentējot vienojošos aspektus arhitektūrā, interjerā, ainavu plānojumā. Tiek pētītas dzimtas un to saikne ar citām reģiona dzimtām. Vērienīgs pētniecības darbs veikts, lai noskaidrotu tēlnieka Johana Mihaela Grafa izcelsmi, ģimenes saites, atklājot plašu tīklojumu starp J. M. Grafu un citiem 18. gadsimta atzītiem tēlniekiem, arhitektiem .

Talsu novada muzeja speciālisti, apmeklējot semināru, tika iepazīstināti ar projekta komandu, līdzšinējo pētniecisko darbu un izmantotajām kvalitatīvās pētniecības metodēm: arhīvu dokumentu analīze, ēku plānojumu analīze,  mutvārdu stāstu analīze, iespieddarbu analīzi. Noskaidrojot saiknes starp dzimtām un to locekļiem, tiek izmantotas kvantitatīvās metadatu pētniecības metodes, ievērojot FAIR principu, atklājot plašu savstarpējo tīklojumu.

 “Atzinīgi vērtēju to, ka Greifsvaldes universitātes Baltijas jūras reģiona muižu pētniecības dalībnieki meklē kopīgo un atšķirīgo dažādu valstu muižu ansambļos. Esmu pārliecināta, ka pētniecības dalībnieki gūs daudz jaunu atziņu par  Kurzemes muižu ansambļiem,” atzīst Talsu novada muzeja speciāliste vēstures jautājumos Kristiāna Skromule.

Semināra apmeklētājiem bija iespēja apskatīt Rundāles pils muzeju, kā arī iepazīt Ukrainas kultūras mantojumu, apskatot neparasti ekspresīvās izcilā vēlā baroka laikmeta tēlnieka Johana Georga Pinzela, kā arī citu Ļvivas reģiona meistaru koka skulptūras.

Talsu novada muzeja izstāžu un ekspozīciju kuratore Aija Pudure un Galvenā krājuma glabātāja Ona Kaudze pēc Rundāles pils muzeja un dārza apmeklējuma atzīst: “Dārza uzturēšanas darbi notiek nepārtraukti, viss procesā (tāpat kā pie mums). Daļēji apskatījām pamatekspozīciju un izstādes. Apbrīnas vērta ir 18.gs. koka skulptūru izstāde no Ukrainas – “Baroka tēlniecības mistika: Johans Georgs Pinzels un citi 18. gadsimta Ļvivas meistari”. Izstādē ir iespējams apskatīt 20 izcilā vēlā baroka laikmeta tēlnieka Johana Georga Pinzela (ap 1720?–1761?), kā arī citu Ļvivas reģiona meistaru koka skulptūras. Uzmanību piesaistīja zaļo stiklu izstāde.  “Zaļie stikli” iekārtota blakus pils vēsturiskajai virtuvei, lai eksponētu Karinas fon Borbeli (Vācija) dāvinājumu – sadzīvē lietojamus stikla izstrādājumus no zaļa stikla, kas iekļauj laika periodu līdz pat 20. gs. beigām.”